Materiały geosyntetyczne w budownictwie drogowym.

Budowa nowych dróg i autostrad jest obecnie coraz bardziej zaawansowana technologicznie. W toku robót drogowych wykorzystywane są coraz nowocześniejsze materiały, dzięki którym nowo powstające drogi i autostrady stają się jeszcze bardziej trwałe i wytrzymałe na intensywny proces ich eksploatacji. Jednymi z najważniejszych materiałów, w znaczący sposób wpływających na wytrzymałość dróg i autostrad są nowoczesne materiały geosyntetyczne. Ich zastosowanie w budownictwie drogowym, obecnie stało się wręcz normą, a co za tym idzie, praktycznie w każdym przypadku będziemy mieć do czynienia z ich zastosowaniem.

Przeznaczenie materiałów geosyntetycznych.

Oczywiście materiałów geosyntetycznych będziemy wyróżniać dość sporo, aczkolwiek niektóre z nich znajdują swoje zastosowanie o wiele częściej od innych. Geokraty i keokompozyty (połączenie kilku rodzajów geosyntetyków), rzadziej znajdują zastosowanie niż na przykład geosiatki i geotkaniny. Najczęściej zaś w budownictwie drogowym, swoje zastosowanie znajdują geowłókniny TS, aczkolwiek nie tylko w drogowym. Tego typu geowłóknina wykorzystywana jest także w budownictwie kolejowym, w budowie systemów drenażowych, w ochronie geomembran. Geowłóknina to płaski geosyntetyczny materiał, wykonywany z włókien polietylowych czy też polipropylenowych, charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Jest to materiał wyjątkowo wytrzymały na rozciąganie. Jego wbudowywanie jest całkiem bezpieczne dla jego struktury. Charakteryzuje się także bardzo dobrymi właściwościami hydraulicznymi, oraz dobrym poziomem trwałości. Jest bardzo odporny chemicznie, przez co sprawdza się także w budowie składowisk odpadów czy też wszelkiego rodzaju tuneli. Jest po prostu doskonałym materiałem izolującym konstrukcję budowlaną od otoczenia, dzięki czemu jest ona zabezpieczona przed negatywnym działaniem wody, wilgoci i ogólnie rzecz biorąc otoczenia.

Dobra jakość geowłókniny.

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest tutaj także to, aby geowłóknina, tak samo zresztą jak jakiekolwiek inne geosyntetyki charakteryzowała się jak najwyższą jakością. W związku z tym też, w budowie dróg, autostrad, czy też innych bardzo ważnych obiektów, powinny być stosowane jedynie geowłókniny z odpowiednim atestem, potwierdzającym jej właściwości. Dzięki temu też, budowane drogi oraz autostrady będą na chwilę obecną o wiele bardziej trwałe i wytrzymałe na proces ich intensywnej eksploatacji, co rzecz jasna przekładać się będzie na oszczędności i poziom zadowolenia użytkowników. Oczywiście będzie to także wywierać wpływ na bezpieczeństwo korzystania z dróg i autostrad, gdyż twarda, równa i płaska powierzchnia, to w tym przypadku podstawa. Można więc powiedzieć, iż bez geowłóknin i ogólnie materiałów geosyntetycznych trudno będzie na chwilę obecną wybudować dobrą, bezpieczną i trwałą autostradę, a co za tym idzie, zachodzi tutaj konieczność zastosowania takich właśnie materiałów.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page