Materiały do pracy licencjackiej

Zbliżając się do finiszu studiów pierwszego stopnia, gorliwie kompletujesz materiały do pracy licencjackiej – wydaje ci się oczywiste, że im więcej książek i artykułów zdobędziesz, tym łatwiej przyjdzie ci napisanie własnego dzieła. Całymi popołudniami przesiadujesz w bibliotece i robisz notatki, a wieczorami przeglądasz wszelkie katalogi naukowe w Internecie. Kiedy zatem przystępujesz wreszcie do pisania, potrafisz bez problemu określić, jaki temat powinna poruszyć twoja praca – umiesz także mniej więcej oszacować, ile stron przyjdzie ci wystukać.

startup-883576_1280Ukończenie dziełka przynosi ci tyle satysfakcji, że bez odrobiny niechęci myślisz o tym, iż niedługo czeka cię kolejna przeprawa: tuż za rogiem, na studiach drugiego stopnia, czai się praca magisterska. Czy będzie trudniejsza od licencjackiej? Zdania na ten temat są podzielone: niektórzy absolwenci twierdzą, że skoro udaje się komuś szczęśliwie obronić na poziomie licencjackim, z etapem magisterskim nie powinien mieć już większego kłopotu. Inni z kolei podkreślają różnicę objętościową pomiędzy obiema rozprawami: o ile na studiach pierwszego stopnia wystarczy z reguły napisać trzydzieści bądź czterdzieści stron, o tyle drugi etap edukacji uniwersyteckiej wymaga już od nas większego nakładu czasu i pracy.

Tym istotniejszy wydaje się sensowny dobór materiałów – jeżeli nie poświęcimy im wystarczającej uwagi, może się okazać, że po kilku kilku czy kilkunastu stronach wyczerpaliśmy temat i nie wiemy, o czym dalej pisać. A każdy chyba przyzna, że „lanie wody” przez pięćdziesiąt stron okaże się w tym wypadku nie tylko nieefektywne (promotor nam takiej pracy po prostu nie zaliczy), ale także wręcz technicznie niemożliwe. Jednak informacje o tym jak powinna wyglądać praca licencjacka opublikował portal Dane dla Studenta na swoim blogu.

Następnym wyzwaniem, przed którym prędzej czy później staje każdy student, jest praca zaliczeniowa. Choć jej napisanie wydaje się łatwiejsze od wymienionych wyżej typów rozpraw, należy zauważyć, że także i tutaj czyhają na nas pewne pułapki. Absolutnie kluczową kwestią jest tu terminowość: oddając pracę na czas, bardzo zyskujemy w oczach wykładowcy.

Artykuł z kategorii Edukacja
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page