Łożyska kulkowe wahliwe i ich zastosowanie.

Łożyska kulkowe to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj łożysk, wykorzystywany w wielu różnorodnych maszynach, urządzeniach, oraz przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Wśród tego typu łożysk możemy wyróżnić sporo ich rodzajów, między innymi: łożyska kulkowe zwykłe, łożyska kulkowe skośne, łożyska kulkowe wahliwe, łożyska kulkowe wzdłużne, łożyska kulkowe samonastawne z oprawami, łożyska kulkowe samochodowe. Jest to więc bardzo szeroka grupa łożysk o bardzo zróżnicowanych parametrach technicznych oraz zastosowaniu. Przyjrzyjmy się dziś nieco bliżej łożyskom kulkowym wahliwym, które są stosunkowo charakterystycznym typem łożyska.

Łożyska kulkowe wahliwe

Zbudowane są z dwóch pierścieni, wewnętrznego i zewnętrznego oraz dwóch rzędów kulek pomiędzy nimi. Bieżnia pierścienia zewnętrznego jest kulista, co pozwala na swobodne ustawianie się pierścieni w trakcie pracy łożyska, jak również na pewną kompensację nieznacznych błędów współosiowości wału w stosunku do oprawy. Wśród łożysk kulkowe wahliwych wyróżnić możemy następujące ich rodzaje:

  • Łożyska kulkowe wahliwe w wykonaniu podstawowym – dostępne z otworem walcowym oraz stożkowym (mogą być dostarczane z odpowiednimi tulejami wciąganymi, co umożliwia szybki montaż na gładkim lub odsadzanym wale)
  • Łożyska kulkowe wahliwe w wykonaniu E – z wzmocnioną konstrukcją wewnętrzna. Wyposażone w koszyki łożyskowe z poliamidu 6.6 wzmocnionego włóknem szklanym. Przy takich samych wymiarach charakteryzują się większymi nośnościami niż łożyska w wykonaniu podstawowym.
  • Łożyska kulkowe wahliwe uszczelnione obustronnie – posiadają gumowe uszczelki odporne na działanie oleju które mogą pracować w zakresie temperatur -30 do +110 stopni Celsjusza.
  • Łożyska kulkowe wahliwe z szerokim pierścieniem zewnętrznym – stosowane przede wszystkim w przypadku łożyskowania nieoszlifowanych wałów.

Jest to więc bardzo szeroka grupa łożysk, o specyficznym przeznaczeniu.

Zastosowanie łożysk kulkowych wahliwych.

Bardzo ważne jest tutaj to, iż łożyska kulkowe wahliwe pozwalają na pracę w przypadku nieznacznych braków współosiowości pomiędzy wałem a oprawą. Dzięki temu mogą być stosowane w maszynach i urządzeniach gdzie dochodzi do znacznych obciążeń, generujących błędy współosiowości. Znajdziemy je przede wszystkim w obrabiarkach do metalu czy też niektórych elementach pojazdów samochodowych. Generalnie jednak, są to łożyska o zastosowaniu typowo specjalistycznym.

Istotną informacją z punktu widzenia większości użytkowników będzie fakt, iż wykonywane są one w zgodzie z normą ISO 15-1981, natomiast typ łożyska kulkowego wahliwego z szerokim pierścieniem zewnętrznym w zgodzie z normą DIN 630. Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż są to bardzo precyzyjne łożyska do precyzyjnych zastosowań. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do nieznacznych błędów współosiowości można zastosować tego typu łożyska.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page