Łożyska kulkowe a ich obecny zakres zastosowania.

Jeszcze zupełnie do niedawna, jedynie łożyska kulkowe znajdywały swoje zastosowanie dosłownie wszędzie. Wynikało to jednak z racji tego, iż innych łożysk nie było, a jak już były, to ich konstrukcja była na tyle niedopracowana, iż ich zastosowanie mijało się absolutnie z celem. Obecnie jednak, większość pozostałych typów łożysk, już znajduje swoje powszechne zastosowanie, wobec czego też, łożyska kulkowe, siłą rzeczy będą mieć obecnie dość ograniczone zastosowanie. Niemniej jednak, są to w dalszym ciągu bardzo popularnie stosowane łożyska w wielu maszynach, urządzeniach, a także w motoryzacji. Warto sobie powiedzieć na ten temat nieco więcej, gdyż może się to w przyszłości przydać w wielu sytuacjach.

Typy łożysk kulkowych.

Mimo tego, iż na rynku pojawiło się mnóstwo modeli nowoczesnych łożysk, które w wielu kwestiach zastępują i wypierają łożyska kulkowe, to te w dalszym ciągu trzymają się całkiem dobrze. Wręcz nawet można zauważyć ich stałą ewolucję poprzez regularne pojawianie się nowych rozwiązań w zakresie konstrukcji łożysk kulkowych. Pojawiają się nowe typy i modele o zróżnicowanym, bardziej precyzyjnym zastosowaniu. Możemy na chwilę obecną wyróżnić następujące typy łożyska kulkowych:

  • Zwykłe – charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją. Przystosowane są do pracy przy dużych prędkościach obrotowych.
  • Skośne – przeznaczone do przenoszenia obciążeń złożonych, promieniowych i osiowych.
  • Wahliwe – wyposażone w dwa rzędy kulek i kulistą bieżnię. Pozwalają na kompensację nieznacznej niewspółosiowości wału względem oprawy.
  • Wzdłużne – w większości pozwalają jedynie na przenoszenie obciążeń osiowych.
  • Samonastawne z oprawami – łożyska jednorzędowe, obustronnie uszczelnione. Mają zdolność do wychyleń kątowych do 5 stopni od położenia osiowego. Dzięki temu nie są tak bardzo wrażliwe na braki współosiowości.

Zastosowanie łożysk kulkowych.

Jak wynika z powyższej charakterystyki łożysk kulkowych, będą one stosowane w wielu różnych sytuacjach. W zależności od konkretnych warunków łożyskowania, będzie możliwe zastosowanie innego typu łożyska kulkowego. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, iż wykorzystywane będą przede wszystkim w sytuacjach, gdzie mamy do czynienia z dużymi prędkościami obrotowymi, gdyż w takich warunkach łożyska kulkowe sprawdzają się lepiej od innych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż dobra hurtownia łożysk kulkowych powinna w swoje ofercie posiadać praktycznie wszystkie modele łożysk kulkowych. Pozwoli to bowiem potencjalnym klientom na niczym nie skrępowany dobór łożyska w stosunku do swoich potrzeb. Bardzo dobrze jeśli hurtownia będzie nam udostępniać internetowy katalog posiadanych łożysk. Będzie to bowiem znaczne usprawnienie procesu przeglądaniu, doboru i zamawiania łożysk w hurtowni. Tutaj po prostu wpisujemy do wyszukiwarki parametry łożyska, jakiego poszukujemy a po kilku chwilach, po sprawdzeniu wyników w bazie danych, dostajemy informację o poszczególnych, dostępnych łożyskach, spełniających nasze kryteria.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page