Loft jako źródło inspiracji

Moda na lofty przyszła do nas kilka lat temu. I chociaż nie każdy z nas może sobie pozwolić na mieszkanie w budynku poprzemysłowym, dzięki kilku pomysłom możemy przenieść jego atmosferę do naszego mieszkania. Zapotrzebowanie na mieszkania typu loft jest na tyle duże, że nie tylko przysposabia się do zasiedlenia byłe hale fabryczne, szpitale czy magazyny, ale buduje się nowe, specjalnie stylizowane.

Ta namiastka stylu industrialnego – nazwana soft loft – nie jest wyposażona w to, co w prawdziwych loftach liczy się najbardziej – przestrzeń. To ona uderza jako pierwsza po obejrzeniu czy to prawdziwego lokum w tym stylu, czy sugestywnych zdjęć z katalogu.

Przestrzeni w naszych mieszkaniach jest jednak jak na lekarstwo – liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni, a nowy sprzęt AGD jest kupowany niemal z linijką w ręce, tak aby zmieścił się wśród tych, których już używamy. W stosunkowo lepszej sytuacji są ci, którzy są właścicielami mieszkań w starych kamienicach – tutaj liczą się wysokie sufity, niestandardowy rozkład, a przestrzeni może przybyć – przynajmniej optycznie – przez wyburzenie ściany lub dużego jej fragmentu.

Wyróżnikiem stylu industrialnego jest zachowanie widocznych elementów konstrukcyjnych – tych próżno szukać w naszych ścianach, sufitach czy w okolicach okien. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wygląd materiałów wykończeniowych użytych w loftach, możemy sporo skorzystać i przenieść część pomysłów do naszych wnętrz.

Przykładem niech będą tutaj cegły. O ile w stylu industrialnym wykończenie ścian często ogranicza się do skucia tynku i zabezpieczenia powierzchni ceglanej ściany, w mniejszych mieszkaniach możemy pokusić się o podobny zabieg (o ile ściany są zbudowane z cegieł) lub wybór materiałów imitujących ceglaną powierzchnię takich jak glazura czy specjalna tapeta. Warto zauważyć, że o ile w przypadku loftów ceglane ściany są znakomitym uzupełnieniem wielkich kubatur, o tyle mniejsze mieszkania przez ceglane wykończenie wizualnie się skurczą i będą przytłoczone przez nadmiar ceglanej czerwieni.

Tak samo będzie w przypadku kolejnego materiału, który z racji swojego zimnego koloru, i chropowatej faktury zawojował industrialne mieszkania. Mowa o betonie, który jest przyjaznym także dla mniejszych przestrzeni materiałem wykończeniowym. Ilość materiałów stylizowanych na beton jest bardzo duża, a możliwości stosowania i nakładania niemal nieograniczone. Tutaj będziemy mieli podobną sytuację jak w przypadku cegły – nadmiar wykończenia betonowego przytłoczy niewielkie przestrzenie.

Warte przeniesienia do naszych wnętrz jest również loftowe wykorzystanie mebli – niebywale oszczędne, ograniczone do niezbędnego minimum. Ten styl sprawi, że każdemu pokojowi przybędzie przestrzeni bez konieczności burzenia ścian czy likwidacji obniżanych sufitów. O innych sposobach urządzania przestrzeni do życia – tutaj.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page