Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy występuje we wszystkich organizmach w postaci soli sodowej. Jest rodzajem polisacharydu wiążącego wodę w skórze właściwej. W skórze młodej nie brakuje kwasu hialuronowego gwarantującego jej sprężystość. Wraz z wiekiem jego ilość zmniejsza się. Skóra człowieka starzeje się, przez co traci możliwości wiązania wody. Tak powstają zmarszczki. Główną funkcją kwasu jest podtrzymanie lub zwiększenie nawilżenia skóry poprzez właśnie zdolność wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać ok. 250 cząsteczek wody. Kwas hialuronowy nie tylko chroni skórę przed wysychaniem, ale także wzmacnia jej zdolności ochronne. Kwas hialuronowy nawilża włosy i wzmacnia paznokcie.

Kwas hialuronowy to składnik wielu kremów przeciwzmarszczkowych i liftingujących. W gabinetach kosmetycznych bardzo często jest wykorzystywany do wykonywania zabiegów wstrzyknięcia kwasu hialuronowego pod skórę. Niestety kremy mają bardzo delikatne działanie, a druga z metod nie starcza na długo, dlatego efekty przynosi jedynie suplementacja kwasem hialuronowym.

Dawniej kwas hialuronowy pozyskiwano z tkanek zwierzęcych, takich jak skóra rekina, gałki oczne bydła, a przede wszystkim grzebienie kogutów. Otrzymany tym sposobem kwas hialuronowy dawał nieczęsto reakcje alergiczne. Z tej przyczyny obecnie najczęstszym źródłem hialuronianu są szczepy bakterii.

Kwas hialuronowy to także główny składnik mazi stawowej. Odpowiada za lepkość mazi i smarowanie powierzchni stawowych. Jego niedobór wiąże się z nieprzyjemnymi objawami jak „skrzypienie stawów” oraz „ścieranie”, które w dalszym następstwie doprowadzają do degradacji chrząstek Kwas hialuronowy chroni też komórki przed zgniataniem. Stosuje się go także w ortopedii i stomatologii w leczeniu chorób i bólu stawów. Ponadto łagodzi podrażnienia oka powstałe podczas noszenia soczewek, gdyż jest składnikiem filmu łzowego, który stosuje się w soczewkach oraz kroplach do oczu. Pomocny jest przy gojeniu się ran, poprawia wygląd blizn i zmian skóry po trądziku.

Dziennie nie powinno się przekraczać dawki 12mg kwasu hialuronowego. Nie ma informacji na temat interakcji kwasu hialuronowego z lekami czy innymi substancjami. Nie jest jednak zalecane stosowanie kwasu hialuronowego w formie zastrzyków czy tabletek w czasie ciąży oraz karmienia piersią.

Artykuł z kategorii Uroda, Zdrowie
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page