Kurtka czy płaszcz – co wybrać

plaszczJesień na dobre już zadomowiła się w naszym kraju, a ani się spostrzeżemy, zaczną się pierwsze przymrozki i opady śniegu. Na taką aurę warto się przygotować i zawczasu uzupełnić zimową garderobę. Odpowiednie okrycie wierzchnie to podstawa, jednak na co się zdecydować:

na kurtkę czy płaszcz?

Ani kurtka, ani płaszcz nie zapewniają dostatecznej ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych. W dużej mierze mogą jednak zminimalizować odczuwany przez nas dyskomfort i sprawić, że przetrwany nawet największe mrozy.

Choć płaszcz i kurtka nie różnią się od siebie wieloma szczegółami (kurtka o rodzaj krótkiego płaszcza), warto rozważyć, które z tych okryć będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Kurtka – jak już wspomnieliśmy powyżej, jest krótsza od płaszcza i sięga zwykle do pasa lub tuż za niego. Może lecz nie musi mieć kaptura. Od typowego płaszcza różni ją jeszcze jedno – często wykonywana jest z materiałów, które są częściowo lub nawet całkowicie nieprzemakalne. Ze względu na mniejsze rozmiary kurtek, oczywiste jest, że chronią przed zimnem mniejszą część naszego ciała. Nasz tułów będzie zatem odpowiednio ogrzany, od pasa w dół będziemy natomiast zdani na inne elementy odzieży. Kiedy wiec zdecydować się na kurtkę? Na przykład wtedy, gdy nie planujemy jesienno-zimowych wyjazdów, gdy mamy niedaleko do pracy lub drogę do niej pokonujemy samochodem. W takich wypadkach kurtka powinna wystarczyć. Warto dodać, że kurtki są także lżejsze od płaszczów, a co za tym idzie –wygodniejsze. Pozwalają na swobodniejsze poruszanie się, wiec przydadzą się osobom aktywnym, które potrzebują na co dzień okrycia ciepłego, ale i nie krępującego ruchów.

Płaszcz– na mroźną zimę nie ma nic lepszego, niż długi, ciepły płaszcz. Ze względu na swoją długość sięgającą nierzadko nawet za kolana, doskonale ogrzeje nas podczas zimowych eskapad. Płaszcze prezentują się również bardzo elegancko i stylowo, także nawet w zimie – mimo grubszej warstwy ubrań, będziemy prezentować się gustownie. Niestety tak duża ilość materiału jest zwykle dosyć ciężka, co może powodować nasz dyskomfort. Płaszcz sięgający do kolan lub za nie może także w niektórych sytuacjach krępować nasze ruchy i czynić je mniej swobodnymi. Z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy zimowy wyjazd w góry, a także gdy jesteśmy zdani na wiele pieszych wędrówek do pracy czy na uczelnię.

Artykuł z kategorii Odzież
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page