Krok po kroku projektujemy ogród

OgródW okresie letnim większość z nas właśnie zaczyna myśleć i planować własny ogród. Niezależnie czy chodzi o przydomowy ogród czy też ogród urządzany na działce rekreacyjnej daleko za miastem prawda jest jedna: należy to dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad wieloma sprawami już na początku.

Projektowanie całego ogrodu bez problemu można podzielić na kilka etapów z których jak zwykle pierwszy jest najważniejszy. Jest nim projekt ogrodu – czyli nasza wizja, koncepcja i ogólny plan. Zanim jednak przystąpimy do projektu trzeba określić jakie mamy możliwości finansowe by później nie okazało się, że większości prac nie uda nam się sfinansować. Kolejna sprawa jest taka, że pięknie wyglądający ogród to często okres kilku do nawet kilkudziesięciu lat tak więc sprawdzi się powiedzenie, że cierpliwość jest cnotą.

Drugi punkt projektowania ogrodu to przygotowanie całego terenu, wyrównanie czy też wykonanie odpowiednich wzniesień. Moment ten jest również najlepszym czasem by usunąć dokładnie pozostałości po budowie, doły, usunąć dokładnie chwasty a także przekopać całą działkę ręcznie (szpadlem) lub glebogryzarką.

Kolejna sprawa to instalowanie czy też montowanie całej architektury w ogrodzie (altan, schodów, pergoli itp.) a także w tym momencie wykonujemy wszystkie nawierzchnie – betonowe, z kostki i innych materiałów jak np. kamienie (oczywiście nie jest to jeszcze czas na sadzenie trawnika, który zostałby zniszczony przez niektóre prace).

Etap ważny ponieważ jest podstawą do przyszłego sadzenia roślin – przygotowanie gleby. Zależnie oczywiście w jakim jest stanie trzeba ją przekopać, zbadać jej kwasowość (odczyn pH) i zastosować ewentualne nawożenie różnymi nawozami mineralnymi, kompostem lub innymi preparatami.

Ostatni etap (pomijając montaż różnych instalacji – wodnych, elektrycznych) to sadzenie roślin. Pamiętajmy by wybierać te, które nadają się do odpowiedniego klimatu. Jeśli natomiast nie mamy czasu by później je pielęgnować wybierzmy te, które są łatwe i proste w sadzeniu oraz dalszym utrzymaniu (do zastosowania mamy przecież najróżniejsze rośliny jednoroczne, byliny, iglaki czy też krzewy owocowe, które w okresie kwitnienia pięknie wyglądają). Jest to również też etap w, którym możemy zająć się trawnikiem – odnośnie układania trawnika oczywiście powstało wiele poradników i informacji w celu uzyskania jak najlepszego efektu. Oczywiście zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi takimi publikacjami dzięki czemu trawnik będzie piękny i zielony.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page