Kredyt a pożyczka

W codziennym życiu często zamiennie używamy słów kredyt i pożyczka. Jednak nie są to dwie takie same rzeczy i oznaczają zupełnie coś innego.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Sprawdź.

 

Czym jest kredyt

Umowę kredytu określa prawo bankowe i zgodnie z nim za kredyt uznaje się sytuację, gdy bank zobowiązuje się dać do dyspozycji kredytobiorcy na czas określony w umowie, określoną liczbę środków pieniężnych na wyznaczony cel. Osoba przyjmująca kredyt zobowiązuje się z kolei do przestrzegania umowy oraz zwrotu sumy kredytów wraz z kosztami dodatkowymi np. odsetkami w wyznaczonych terminach spłaty zobowiązania.

Umowa kredytu musi być zawierana na piśmie, ponieważ w każdym innym przypadku będzie nieważna. Dodatkowo kredyt może być udzielany tylko i wyłącznie przez instytucję bankową, a przedmiotem umowy kredytu może być tylko określona suma pieniędzy wskazana na piśmie.

Kredyt jest umową celową, co znaczy, że środki otrzymane od banku muszą by przeznaczone na określony cel, który zostanie wyszczególniony w umowie. Co ważne bank, który udzielał kredytu może kontrolować, na co kredytobiorca rzeczywiście przeznaczył pieniądze.

Czym jest pożyczka

Pożyczka może być udzielana przez każdego z odpowiednim nakładem finansowym, zarówno osobę prywatną, jak i osoby prawne. Umowę tą regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.

Umowa między stronami może być ustna, jeśli dotyczy kwoty niższej niż 1000 zł.

Przedmiotem pożyczki mogą być zarówno pieniądze, jak i rzeczy. Jednak w tym drugim przypadku myci być określony ich gatunek. Umowa nie może dotyczyć rzeczy , które określone są cechami odnoszącymi się do większej ilości produktów.

Pożyczkobiorca nie ma konieczności określania celu, na który zostaną przeznaczone pożyczone pieniądze, a pożyczkodawca nie może kontrolować na co zostają one wydane.

To czy pożyczka będzie wręczona odpłatnie, czy też nie zależy od stron umowy. Nie jest to regulowane żadnymi przepisami. Osoby blisko ze sobą spokrewnione mogą przekazać sobie pożyczkę bez dodatkowych kosztów takich jak np. odsetki.

Kredyt a pożyczka – podsumowanie

Prawo ściśle odróżnia kredyty od pożyczek i jasno określa jak odróżniać od siebie oba te świadczenia. Pożyczki można zaliczyć do tych łatwiej dostępnych i mniej sformalizowanych, a kredyty są ściśle regulowane przez prawo. Kredyt można przeznaczyć na większe cele np. budowę domu czy zakup mieszkania, pożyczki z kolei na mniejsze wydatki i potrzeby. Obie te rzeczy mimo że często ze sobą mylone rządzą się różnymi prawami i bardzo się od siebie różnią.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

“Kredyt a pożyczka”

  1. Pablo pisze:

    Pożyczka niby super, każdy może jej udzielić prywatnie ALE… odzyskać potem kasę w razie draki to jest droga przez mękę! Są niby sposoby na to (polecam tekst https://www.prawo-cywilne.info/jak-odzyskac-pieniadze-pozyczone-znajomemu-717-c.html ) ale w praktyce to wcale łatwe nie jest… Warto więc zastnowić się nie raz, a ze 3 przed pożyczeniem komuś kasy!

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page