Kreatyna w cyklach?

Chcemy w tym miejscu obalić pewien mit. Kilkanaście lat temu lub nawet wcześniej stosowanie odżywek sportowych było bardzo mocno kojarzone z przyjmowaniem sterydów, a więc musieliśmy mówić w tym miejscu o pewnym negatywnym wydźwięku tego całego procederu. Dzisiaj jednakże taka sytuacja już na szczęście nie ma miejsca, sterydy są piętnowane, a do głosu doszły odżywki sportowe, których działanie jest tylko i wyłącznie pozytywne. W związku z ową przeszłością odżywek sportowych utarło się przekonanie, iż kreatynę należy przyjmować w określonych cyklach, co w przeszłości dotyczyło właśnie stosowania sterydów.

Kreatyna w organizmie

arnoldNic bardziej mylnego, ponieważ tak naprawdę kreatyna jest wytwarzana przez nasz organizm w sposób naturalny, a poza tym może być dostarczana również w niektórych posiłkach. Bardzo dobrym przykładem jest spożywanie mięsa wołowego. Zatem twierdzenie, że kreatynę należy przyjmować w określonych cyklach, że następuje w pewnym momencie efekt nasycenia, nie ma nic wspólnego z prawdą, jest to pewien mit i nie należy go powielać. Niektóre osoby mówią, że regularne stosowanie kreatyny powoduje po pewnym czasie zjawisko wysycenia receptorów.

Jak dawkować kreatynę?

Problem w tym, że nikt nigdzie nie określił, o jakie receptory chodzi, a więc tym bardziej nie należy temu twierdzeniu wierzyć. Jest to oczywiste, że kreatynę należy dawkować w dowolnych ilościach, że nie można mówić o jej dowolnym przyjmowaniu bez ograniczeń, ale z drugiej strony nikt nie mówi, iż mamy po pewnym okresie zaprzestać stosowania kreatyny, zrobić sobie jakąś przerwę, bo nie ma żadnego uzasadnienia dla takiego postępowania.

Jeśli budujemy masę mięśniową, stosujmy kreatynę przez cały ten czas, aż uzyskamy to, do czego dążymy. Nie musimy obawiać się, że nastąpi jakikolwiek efekt nasycenia, że będziemy odczuwali takie efekty jak po działaniu sterydów. Jedynym obostrzeniem wskazującym na zaprzestanie stosowania kreatyny jest zaprzestanie treningów. Nie ma sensu stosować żadnych sportowych odżywek, w tym również owej kreatyny, jeśli po prostu nie trenujemy. Niepotrzebny wydatek, niepotrzebny wysiłek.

Artykuł z kategorii Sport
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page