Komórki macierzyste

Krew pępowinowa zawiera komórki macierzyste, które mają niezwykłe zdolności przekształcania się w najróżniejsze inne komórki znajdujące się w ciele człowieka.

ciążaSą one wytwarzane nie tylko w pępowinie, która jest łącznikiem między matką a dzieckiem, ale znajdziemy je również w szpiku kostnym oraz w krwi obwodowej, która służy do odnowy organizmu. Wynika z tego, że komórki macierzyste są naszym stałym towarzyszem. Krew pępowinowa zawiera najsilniej działające krwinki macierzyste, ponieważ to właśnie im najłatwiej przekształcić się w inną tkankę oraz wykazują największe zdolności regeneracyjne.

Obecnie krew pępowinowa (krewpepowinowa.pl)  jest wykorzystywana do pobierania owych komórek i przeprowadzania przeszczepów. Niestety pobranie ich jest możliwe tylko podczas porodu i to przed urodzeniem łożyska. Proces pobrania krwi jest bezbolesny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Trwa to dosłownie chwilę, a korzyści jest znacznie więcej niż można przypuszczać. Niestety nie jest to zabieg rozpowszechniony w Polsce. Z tego powodu obecnie jest niewystarczająca ilość próbek krwi w bankach publicznych.

Jeśli chcemy pozyskać komórki macierzyste( www.bezcennydar.pl/o-komorkach), należy o tym pomyśleć już zawczasu. Pierwszym krokiem będzie zgłoszenie się do sprawdzonej i certyfikowanej instytucji. Po zawarciu umowy z bankiem, otrzymamy zestaw do pobrania krwi pępowinowej. Warto zastanowić się nad możliwością powyższej opcji, ponieważ zabieg jest bezinwazyjny i nie wpływa w żaden sposób, ani na przebieg porodu dziecka, ani łożyska.Dodatkową zaletą jest fakt, że komórki pozyskane z krwi pępowinowej, będą na wyciągnięcie naszej ręki w chwili zachorowania.

Dla wielu osób mogą być zatem ostatnią deską ratunku w chwili zagrożenia życia. Oczywiście podstawą skorzystania z ich dobrodziejstwa, jest zgodność tkankowa. Największy sukces przynosi leczenie osób, które były dawcami, ale również osoby spokrewnione wykazują duże podobieństwo.

Artykuł z kategorii Choroby, Zdrowie
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page