Klejenie technologią utwardzania UV w przemyśle.

Wśród wielu różnych, przemysłowych technologii klejenia, jedną ze zdecydowanie ciekawszych i bardziej popularnych jest klejenie z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV. Jest to technologia bardzo popularna w wielu branżach, bowiem oferuje bardzo dobre parametry techniczne uzyskiwanych spoin. Ponadto jest to technologia stosunkowo prosta i przystępna cenowo jeśli chodzi o koszt wykonania spoiny. Warto tutaj więc nieco bardziej się tym zainteresować, szczególnie w przypadku prowadzenia większego przedsiębiorstwa produkcyjnego, w jednej z branż, w których tego typu rozwiązanie technologiczne znajduje swoje zastosowanie.

Wykorzystanie technologii klejenia z utwardzaniem UV.

Jeśli chodzi o głównie zastosowanie klejenia z utwardzaniem UV, to najczęściej będzie to klejenie w przemyśle na dość dużą skalę. Oczywiście na rynku dostępne są także małe, bardziej poręczne promienniki UV do utwardzania spoin klejowych. Te można wykorzystywać w warunkach warsztatowych. Bardzo często więc są wykorzystywane w celach prywatnych, w domowych warsztatach. Najczęściej jednak, jest to technologia wykorzystywana w przemyśle. Do najważniejszych branż, ją stosujących należy tutaj zaliczyć elektronikę, elektrotechnikę, optykę, medycynę czy też motoryzację. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z koniecznością wytwarzania dużej ilości spoin klejowych utwardzanych w krótkim czasie.

Zalety stosowania technologii utwardzania spoin klejowych promieniowaniem UV.

Bardzo ważną kwestią jest tutaj to, iż technologia ta charakteryzuje się bardzo korzystnymi zaletami. Warto je sobie wymienić, bowiem będą się one przekładać na efektywność wykorzystywania tej technologii. Do najważniejszych zalet należy tutaj więc zaliczyć:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – w zależności od zastosowanego kleju, spoinę można utwardzić promieniowaniem UV nawet w ok. 10 s.
  • Długa żywotność kleju – od naniesienia kleju do czasu, kiedy konieczne jest jego utwardzenie mamy ok. godziny czasu. W tym czasie możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami, bądź po prostu przygotować ich większą ilość.
  • Bardzo dobre parametry wykonywanych spoin – duży poziom trwałości i odporności.
  • Relatywnie niski koszt wykonania pojedynczej spoiny.

Są to niewątpliwie bardzo istotne zalety, których nie sposób pominąć. Wpływają one na stały wzrost zainteresowania tą technologią. Tym bardziej iż powstają także duże, zbiorcze promienniki UV dla przemysłu, które pozwalają na utwardzanie dużej ilości spoin jednocześnie. Jednym słowem jest to bardzo korzystne rozwiązanie, głównie dla przemysłu, gdzie klejenie będzie realizowane na stosunkowo dużą skalę. Niemniej jednak, jak już wspomnieliśmy, technologia ta znajduje także indywidualne, prywatne zastosowanie. Małe promienniki UV idealnie nadają się do zastosowań w domach czy też przydomowych warsztatach. Możemy więc mówić o wszechstronnym zastosowaniu tej wyjątkowo ciekawej technologii klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page