Kleje utwardzane promieniowaniem UV i ich zastosowanie.

Klejenie w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularną metodą łączenia ze sobą elementów z różnych materiałów, choć trzeba pamiętać, iż w dalszym ciągu, w przypadku elementów stalowych będziemy mieć do czynienia przede wszystkim z technologią spawania. Jednakże w przypadku klejenia ze sobą materiałów takich jak drewno, metal, szkło czy też plastik, o wiele lepiej sprawdzać będzie się ich klejenie. W szczególności klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, które charakteryzują się wyjątkowo dobrymi parametrami technicznymi w klejeniu, oraz wysokim poziomem jakości osiąganej spoiny.

Zastosowanie technologii klejenia utwardzanego UV.

Przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na kwestię tego, iż kleje utwardzane promieniowaniem UV, wykorzystywane będą głównie w branży elektronicznej czy też elektrotechnicznej, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z koniecznością łączenia ze sobą elementów różno materiałowych, w dodatku bardzo precyzyjnie do siebie dopasowywanych. Oczywiście w tym przypadku, wykorzystywane będą także profesjonalne urządzenia UV do utwardzania klejów nadające się do zastosowania w liniach produkcyjnych. Tego typu urządzenia, a w zasadzie nawet piece UV, pozwalają nam na jednoczesne, bardzo precyzyjne utwardzanie wielu spoin w wielu różnych elementach, co przekłada się na możliwość ich zastosowania w liniach przemysłowych. Przygotowujemy tutaj odpowiednio dużą ilość elementów do sklejenia a następnie wstawiamy je do pieca UV, gdzie w ciągu nawet 20 sekund następuje już pełne utwardzenie spoiny. Oczywiście czas utwardzania spoiny w dużej mierze zależny jest od zastosowanego kleju, czy też od wielkości samej spoiny.

Zalety spoin utwardzanych UV.

Wartym podkreślenia jest tutaj także fakt tego, iż spoiny utwardzane promieniowaniem UV, charakteryzują się dość dobrymi zaletami. Przede wszystkim osiągają bardzo dobry poziom trwałości oraz wytrzymałości, co przekłada się na żywotność wykonanych elementów. Dodatkowo, warto podkreślić, iż przygotowane do klejenia elementy, posmarowane już klejem może dość długo jeszcze przemieszczać względem siebie i spokojnie nimi manewrować do czasu ostatecznego utwardzenia. Czas żywotności klejów tego typu wynosi nawet do jednej godziny, a więc jest to stosunkowo sporo. Ostatecznie warto tutaj także zwrócić uwagę na kwestię tego, iż prawidłowo dobrane promienniki UV zarówno względem wielkości jak i natężenia promieniowania UV, będą przekładać się na jakość osiąganych parametrów technicznych spoiny, co w tym przypadku będzie kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Generalnie rzecz więc ujmując, musimy tutaj przyjąć założenie, iż klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych UV, stanowi jedno ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań, na jakie możemy sobie pozwolić w przemysłowym klejeniu na dużą skalę. Wobec tego też, jest to technologia zdecydowanie najczęściej wykorzystywana w tym przypadku.

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page