Kotyliony są powszechnie znane jako przypinki lub broszki w kształcie kokard, wstążek, medalionów, rozet. Dawniej kotyliony były wykorzystywane podczas zabaw tanecznych. Obecnie kotyliony są wykorzystywane podczas parad narodowych i patriotycznych, wesel oraz zawodów jeździeckich. Z historycznego punktu widzenia kotyliony były dawniej wykorzystywane podczas zabaw tanecznych, które polegały na łączeniu się w pary kobiety i mężczyzny, wcześniej rozdzielonych, za pomocą pasujących do siebie kotylionów przypiętych do piersi. Zabawę wygrywała para, która odnalazła się pierwsza.
Obecnie taniec kotylionowy występuje na weselach i studniówkach, jednak tradycja to odchodzi już do lamusa. Kotyliony wykonywane są z bibuły lub materiału. Z czasem kotyliony zaczęły być używane jako ozdoby psów, kotów i koni na wystawach oraz pełniły także rolę medalu, który otrzymywał zwycięski pies, kot lub koń. Podczas wesel kotyliony były i są wykorzystywane jako rozdzielenie gości Pana Młodego i Panny Młodej oraz kawalerów i panien od zamężnych i żonatych osób, w zależności z której strony są one przypięte. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo jest rozpoznać kto jest czyim gościem oraz czy ktoś jest wolny. Taki sposób zapobiega popełnieniu foux-pas i zaproszeniu do tańca kogoś kto jest zajęty lub zwrócenie się do nie tego gościa co trzeba.
Coraz bardziej wykorzystywaną formą symbolu kotylionów jest wykorzystywanie ich podczas świąt narodowych oraz w celu okazania patriotyzmu. Kotyliony na takich uroczystościach są w kolorach biało-czerwonych, które mają symbolizować białego orła na czerwonym tle. W tym przypadku kotyliony tworzą swoistego rodzaju znak i symbol oznaczający pamięć i przywiązanie do tradycji.
Chodź obecnie taniec kotylionowy odszedł do lamusa, a same kotyliony pełnią funkcję symbolu i pamięci o tradycji staropolskiej, nadal są wykorzystywane w kręgach, w których dawniej miały one największe znaczenie oraz tradycja kotylionów była pielęgnowana z pokolenia na pokolenie.