Kilka ciekawych informacji o klimatyzacji

klimatyzacjaJeszcze do niedawna klimatyzacja kojarzyła nam się wyłącznie z dużym wiatrakiem postawionym, gdzieś w wolnym miejscu naszego biura, sklepu, domowego salonu. Dzisiaj systemy klimatyzacyjne dotarły do każdej strefy naszego życia. Cieszymy się nią w samochodach, biurach oraz prywatnych mieszkaniach.

Nie mały wpływ na taki bieg sytuacji ma obecna zmiana w budownictwie. Domy charakteryzują się raczej budowę szkieletową z pomieszczeniami otwartymi dzięki dużym oknom. Taki dom szybko się nagrzewa, to dobrze, bo przynajmniej zimą nie generujemy zbyt dużych strat energii i kosztów poniesionych na opalanie domu. Jednakże problem rozpoczyna się latem, kiedy w naszych wnętrzach zwykle panuje zbyt wysoka temperatura. Bez sprawnej klimatyzacji trudno jest nam wówczas wypoczywać.

Jak działa klimatyzacja?

Przede wszystkim jej działanie opiera się na zasadzie bardzo przybliżonej do lodówek. To tam, element chłodzący odparowując, schładza dane powietrze. Podczas stosowania klimatyzacji pamiętajmy, że najzdrowsze jest dla nas takie powietrze, którego temperatura wynosi ok 6 stopni Celsjusza mniej od tego, które jest na dworze. Przy większych różnicach często może dopadać nas przeziębienie oraz inne dolegliwości.

Zresztą nie tylko temperatura odgrywa tutaj kluczową sprawę. Ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza. Zadaniem klimatyzatora będzie odpowiednie jej obniżenie tak, że nasz organizm sam się schładza dość wydajnie dzięki zwiększonemu parowaniu wody, a tym samym komfort termiczny, jaki odczuwamy, jest lepszy. W tych dwóch aspektach najdokładniej można opisać działanie klimatyzatora.

Gdzie powinien znajdować się klimatyzator?

Klimatyzator powinien być podłączony w takim miejscu, aby nie wiał na nas zbyt bezpośrednio. A jednak musi znajdować się gdzieś, gdzie będzie możliwe skuteczne chłodzenie. Spadek temperatury powinien być równomierny dla całego pomieszczenia.

Podstawowy podział tego typu urządzeń

Klimatyzery pierwsze z grupy urządzeń służących do klimatyzacji pomieszczenia służą wyłącznie do schładzania temperatury powietrza. Dają one co prawda poczucie wilgotnej bryzy i stwarzają poczucie chłodu, ale nie obniżają temperatury powietrza.

Klimatyzatory to niezależnie od wykonania prawdziwe fabryki powietrza o stałej temperaturze i wilgotności. Pozwalają utrzymać w pomieszczeniu te parametry oraz wyłapują cząstki kurzu, roztocza, alergeny

Klimatyzatory w zależności od miejsca instalacji dzielimy na ścienne, przypodłogowe oraz sufitowe.

Montażem klimatyzacji we Wrocławiu zajmuje się wiele firm, nie powinniśmy mieć problemów z ich znalezieniem.

Zdjęcie: foter.com

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page