Kaszel suchy, mokry? Jak odróżniać i jak leczyć?

SONY DSCKaszel często utożsamiany jest na równi z chorobą. Tymczasem nie jest nią, jest raczej czymś co jej towarzyszy. Kaszel jest związany z odruchem obronnym naszego organizmu. Ten, chcąc się pozbyć nagromadzonej w nim wydzieliny, próbuje oczyścić drogi oddechowe.

Kaszel ma charakter bardzo męczący. Zdecydowanie utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Napady kaszlu potrafią być bardzo silne. Niestety ich przyczyną nie zawsze jest choroba. Niekiedy przyczynę jego występowania upatruje się w innych czynnikach np. kiedy do gardła dostają się odrobiny jedzenia, kiedy dziecko wciągnie przez nos piasek lub drobny przedmiot. Atak kaszlu ma wówczas zadanie kluczowe – przede wszystkim ratuje życie.

Kiedy kaszel suchy, a kiedy wilgotny

To z tymi rodzajami kaszlu mamy największy problem. Nie potrafimy ich rozróżnić prawidłowo dlatego najczęściej kupujemy produkty niedopasowane do tego, jak się czujemy.

Tymczasem rozwój przeziębiania ma zwykle bardzo podobną postać. Rozpoczyna się od kaszlu suchego. Nieco duszącego i utrudniającego normalne funkcjonowanie. Wówczas najlepiej podać pacjentowi preparaty ziołowe: syrop z liści lub korzenia prawoślazu, liści podbiału, ewentualnie syropu sosnowego. Takie samo działanie będą miały też herbata z dużą dawką cukru.

W normalnym przebiegu choroby suchy kaszel powinien trwać maksymalnie kilka dni – zwykle 3. Po tym czasie z pewnością zmieni się w kaszel wilgotny. Takie jest bowiem prawidłowe następstwo. Wówczas rozpoczynamy kurację syropami wykrztuśnymi.

Przejście z kaszlu suchego w wilgotny i jednocześnie dopasowanie kuracji względem objawów ma kluczowe zadanie do spełnienia. Przede wszystkim reagując na te objawy odpowiednim syropem infekcja może przerodzić się w bardziej niebezpieczne zapalenie oskrzeli.


Syropy wykrztuśne to przede wszystkim takie, które zawierają w swoim składzie
tymianek, anyż, macierzankę lub korzeń lukrecji. By zapanować nad atakiem, który jest spowodowany przez infekcję, trzeba też nawilżać śluzówki nosa i gardła.

A kiedy do lekarza?

Kaszel staje się niebezpieczny szczególnie u tych osób, które chorują na takie przewlekłe choroby jak: astma lub alergia. Ponadto warto się zaniepokoić, jeśli kaszel zamiast zmieniać swój charakter nie ustępuje, kiedy rozwija się wraz z przeziębieniem a my w dalszym ciągu mamy temperaturę, gdy objawy kaszlu mają charakter nagły, czujemy ból w klatce piersiowej. Na pewno musimy się także zaniepokoić kaszlem, który wcale nie jest związany z przeziębieniem. Wręcz przeciwnie pojawia się nagle, wraz z wymiotami.

Zdjęcie: foter.com

Artykuł z kategorii Choroby, Zdrowie
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page