Kamienie moczowe. Co to jest i jak leczyć?

Jedną z poważniejszych dolegliwości układu moczowego są kamienie moczowe, czyli fachowo mówiąc – kamica nerkowa. Jest to dolegliwość na tyle poważna, iż w skrajnych przypadkach może być niezbędna nawet interwencja chirurgiczna. Najprościej rzecz ujmując, kamienie moczowe to złogi zalegające w kielichach i miedniczce nerkowej, powstające z substancji, naturalnie występujących w moczu. Normalnie, powinny one ulegać wydalaniu, jednak z różnych przyczyn mogą się krystalizować i odkładać. W wyniku tego, powstające złogi z czasem odrywają się i poprzez moczowody przesuwają się w kierunku cewki moczowej, powodując silny ból.

Jak powstają kamienie moczowe?

Złogi o których mowa, powstają z substancji obecnych w moczu, które prawidłowo powinny występować w formie rozpuszczonej. Przy zbyt dużym ich stężeniu, nie do chodzi do prawidłowego i całkowitego rozpuszczenia. Z niektórych z tych substancji, tworzą się drobne kryształki, które z czasem łączą się w coraz większe. W wyniku tego procesu dochodzi do powstawania złogów (to właśnie potocznie są kamienie moczowe). Najczęściej są zbudowane ze szczawianu lub fosforanu wapnia, a rzadziej z kwasu moczowego, fosforanu magnezowo-amonowego, zaś bardzo rzadko z cystyny.

Przyczyny powstawania kamieni moczowych.

Kamienie moczowe powstają w wyniku różnych zaburzeń i dolegliwości. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z ich powstawaniem w wyniku:

  • Nieprawidłowego odpływu moczu z jednej lub z obu nerek, na przykład w wyniku przerostu gruczołu krokowego.
  • Zbyt małej ilości substancji hamujących tworzenie się złogów w moczu (cytryniany, magnez)
  • Choroby (Leśniowskiego i Crohna), operacje jelita cienkiego
  • Nadmierne przyjmowanie witaminy D
  • Bardzo duże dawki witaminy C

Objawy kamicy nerkowej

Jednym z najczęstszych objawów jest tzw kolka nerkowa, czyli silny ból w okolicy nerek, który w wielu przypadkach jest opisywany przez kobiety, jako o wiele silniejszy od bólów porodowych. Kamienie moczowe mogą jednak nie dawać przez długi czas znać o sobie i systematycznie narastać, z czasem wypełniając całą miedniczkę oraz kielichy nerki. W wyniku tego może się pojawić silny, tępy ból pleców, który często jest błędnie przypisywany chorobom kręgosłupa.

Ból pojawiający się przy kamicy nerkowej jest powodowany przesuwającym się w moczowodach złogiem, który drażni ścianki moczowodu. W wyniku tego, może się także pojawiać zabarwiony na czerwono, od wewnętrznego krwawienia mocz. Przy bardzo dużych złogach, może dochodzić nawet do całkowitego zatkania moczowodu, co będzie wymagać interwencji chirurgicznej.

Leczenie kamieni moczowych.

Kamienie moczowe, można stosunkowo prosto usunąć. Jeśli są niezbyt duże, wystarczy przyjmowanie odpowiednich leków, które będą odpowiadać za ich skuteczne rozpuszczanie. Całkiem niezłą skutecznością cieszą się także w tym przypadku odpowiednio dobrane zioła na kamicę. W przypadku większych złogów, niestety, koniecznością może się okazać interwencja chirurgiczna, polegająca na wprowadzenia narzędzia do moczowodu, celem rozdrobnienia kamieni, aby możliwe było ich wydalenie wraz z moczem.

Podsumowanie.

Trzeba więc pamiętać, iż kamienie moczowe, to bardzo poważna dolegliwość, której nie powinniśmy pod żadnym pozorem bagatelizować. Jeśli zaczynamy odczuwać ból charakterystyczny dla kolki nerkowej, powinniśmy natychmiast wybrać się do lekarza, aby przeprowadzić odpowiednie badania, oraz określi sposób postępowania w tym konkretnym przypadku. W przeciwnym razie może dojść do pełnego zapchania moczowodu i całkiem poważnych powikłań zdrowotnych.

Artykuł z kategorii Choroby
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page