Jest herbatą czy nie?

herbataWybór herbat, z jakim mamy do czynienia na półkach sklepów zwykłych i specjalistycznych jest na tyle duży, że czasem używamy nazwy „herbata” do nazwania napoju, który z liśćmi krzewu herbacianego nie ma nic wspólnego. Co herbatą jest, a co nie?

Sprawa na pozór wydaje się bardzo prosta: herbatą jest napój z suszonych liści lub pąków gatunku Camellia sinensis, czyli herbaty chińskiej. W zależności od koloru suszu lub naparu z niego Europejczycy i Chińczycy rozróżniają herbatę czarną i czerwoną – i tak w Państwie Środka pu-erh jest herbatą czarną z racji koloru suszonych liści, w Europie – czerwoną (bo taką barwę ma napar z pu-erh). W tym przypadku warto wiedzieć coś jeszcze – chociaż pu-erh pochodzi z krzewów herbacianych, jej właściwości i smak – odmienny od naparu koloru czarnego – uzyskuje się poprzez fermentację, jakiej poddaje się liście rośliny przed wystawieniem ich na działanie słońca, czego efektem będzie zasuszenie.

O dobroczynnych właściwościach napoju przyrządzonego na bazie herbaty można mówić bardzo długo, i nic dziwnego, że pod każdą szerokością geograficzną herbata jest niezmiennie popularna i żaden napój nie zastąpi jej w takiej skali. Spośród jej składników szczególnie ważna jest teina – substancja, która co prawda zawarta jest również w drewnie drzew (dąb, świerk) i owocach (powoduje brązowienie ich wnętrza), ale szczególnie dobrze przyswajalna jest właśnie w herbacie.

Spośród herbat, które herbatami nie są (susz nie jest przygotowany z krzewu herbacianego), wyróżniamy:

Yerba mate – napój przyrządzany z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, którego sposób zaparzania znacząco różni się od tradycyjnej herbaty zalewanej mniej lub bardziej gorącą wodą.

Rooibos – napój z czerwonokrzewu, którego uprawy znajdują się w Republice Południowej Afryki, nie zawiera w sobie teiny ani kofeiny.

Napary ziołowe i owocowe – „herbata” gruszkowa czy z owoców dzikiej róży rzadko kiedy ma w sobie zawartość suszu herbacianego, dobroczynne działanie ziół (mięta, rumianek) i owoców pochodzi od składników w nich zawartych.

Herbacie poświęcili jeden ze swoich najbardziej znanych utworów Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, stanowiący dwuosobowy Kabaret Starszych Panów. Lotne słowa mówią między innymi tak: Póki ciebie nam pić/Póty jak w niebie nam żyć. I dalej: Po co, po co nam żyć/Kiedy nie będzie wolno nam pić/Herbatki. Dopóki więc cieszyć się możemy przywilejem picia herbaty, róbmy to co prawda nie tak ceremonialnie, jak to się dzieje na Dalekim Wschodzie, ale przynajmniej z odpowiednimi do tego naczyniami: imbrykiem i filiżankami na podstawkach.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page