Jakie kieliszki do jakich napojów?

Co prawda dobry trunek w zacnym towarzystwie można pić i ze słoika, jednak nikt nie ma wątpliwości, że właściwy dobór naczynia pomoże nam nie tylko w docenieniu walorów smakowych, ale także jest bardzo ciekawym aspektem całej kultury picia. A czego jak czego, ale w naszym kraju akurat warto ją promować.

Zasada ogólna:
Kieliszek powinien pomóc zawartości, dlatego unikajmy zdobień, barwionego szkła i szukajmy takiego z jak najcieńszymi ściankami.

Wino czerwone i białe

Do najpopularniejszego ze sfermentowanych z gron soku najlepiej nadaje się większy kieliszek, o pojemności od 500 do nawet 700 ml, brzuchaty i zwężający się ku górze. Dla win jasnych lepsza będzie mniejsza pojemność, a kształt czaszy powinien być smuklejszy. Nalewamy go trochę mniej, zaledwie do połowy objętości.

Szampan i wino musujące

Jeśli uda nam się położyć dłonie na prawdziwym szampanie, lepiej podać go w godnym opakowaniu. Do wysokiej jakości wina musującego potrzebujemy tzw. fletu, czyli bardzo wąskiego i wysokiego kieliszka. Kiedyś popularniejsze były szerokie czarki, jednak dość szybko uciekają z nich bąbelki.

Wódka

Kieliszki do tego popularnego trunku powinny mieścić co najmniej 40 ml, w kształcie owalnym bądź prostokątnym. Wódek czystych nie podajemy na stopce.

Koniaki i brandy

Tutaj niezbędne będą pękate kieliszki na nóżce, mieszące nawet ćwierć litra płynu, nalewamy jednak tylko do 50 ml tych napoi.

Whisky i bourbon

Do tych alkoholi najlepiej zaopatrzyć się w płaską szklankę z grubym dnem o większej pojemności.

Likiery i nalewki

Te popularne kolorowe wódki najlepiej będą smakować z mniejszego (do 60 ml) i rozszerzającego się ku górze kieliszka na stópce. Pozwoli im to na rozsnucie swojego aromatu.

Pamiętajmy też żeby wszystkie alkohole podawać w odpowiednich temperaturach, nie naruszać ich także ciepłotą dłoni i trzymać kieliszek za nóżkę w lewej ręce. Prawą w końcu mamy do podawania ludziom. Nie przejmujmy się również skomplikowanymi wymogami co do podawania i nie inwestujmy fortuny w zastawę, zwłaszcza jeśli nie pijamy często. Wystarczy nam kilka porządnych kieliszków do wina, kilka do mocniejszych alkoholi i powinniśmy być zabezpieczeni na każdą ewentualność.

Artykuł z kategorii Gadżety
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page