Jaki piec wolnostojący wybrać

piec wolnoPopularne niegdyś piece nazywane kozami wracają do łask. Sprzyja temu olbrzymi wybór wzorów oraz materiałów użytych do produkcji piecyków. Wśród czego możemy wybierać i na co się zdecydować? Największe różnice pomiędzy współczesnymi piecami wolnostojącymi a tymi, które pamiętamy z domostw naszych babć i dziadków, to widok palącego się ognia, który kiedyś nie był nam dany oraz parametry spalania, które są znacząco lepsze niż dekady wcześniej.

Współcześnie produkowane kozy nie przypominają już wzorów sprzed lat, wyglądają atrakcyjnie i oprócz zalet funkcjonalnych mają również dekoracyjne. Prezentują się znakomicie w różnych typach aranżacji – możemy je spotkać zarówno w stylu rustykalnym, gdzie pełnią jeszcze dodatkowo funkcję kuchni do podgrzewania potraw, jak i w nowoczesnych, designerskich wnętrzach, w których świecąca obudowa pasuje do starannie wybranych modeli sprzętu RTV.

Spośród dostępnych w ofercie producentów pieców wolnostojących mamy do wyboru dwa typy urządzeń grzewczych. Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, spotkać możemy:

Piece wolnostojące żeliwne – z racji swoich parametrów dłużej przechowują w sobie ciepło, które oddają w przeciągu długiego czasu. Ma na to wpływ udział wkładu szamotowego wewnątrz, który wykorzystywany jest również w grzejnikach takich, jak piece elektryczne akumulacyjne dynamiczne i statyczne. Konstrukcja pieców żeliwnych pozwala na podgrzewanie w nich jedzenia, czym łączą się funkcjonalnie z piecami w starych, wiejskich domostwach.

Piece wolnostojące stalowe – nie zawierają w sobie wkładu z materiału szamotowego, mają cienkie ściany, dzięki czemu rozgrzewają się i oddają ciepło niemal natychmiast, ale też szybko stygną, kiedy w ich środku nie buzuje ogień. Maja jeszcze jedną przewagę nad kozami żeliwnymi – mniejszy ciężar. Jest to o tyle ważne, że w ich przypadku nie ma potrzeby martwić się o podłoże, na którym zostaną postawione. Z tej racji, że ściany piecyków stalowych są cienkie i gorące, trzeba dbać o ostrożne obchodzenie się z nimi.

Wybór odpowiedniego piecyka nie powinien być ograniczony do estetyki i kwestii wykonania z konkretnego materiału. Liczy się również sprawność piecyka (najmniejsza akceptowalna wartość to 70%) oraz moc urządzenia, dzięki której będziemy w stanie ocieplić dane pomieszczenie. Przyjmuje się, że 1 kW ogrzeje 10 m² powierzchni przy suficie zawieszonym na standardowej wysokości suficie. W pomieszczeniach wyższych, na przykład w starych kamienicach, trzeba uwzględnić większą kubaturę przestrzeni do ogrzania.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page