Jaką wybrać kosiarkę – Poradnik ogrodnika

Widząc budzące się do życia rośliny i coraz wyższe słupki temperatury za oknami, można niewątpliwie stwierdzić, że wiosna zawitała u nas na dobre. Wraz z nadejściem wiosny niechybnie rozpocznie się niebawem sezon ogrodowy i znów w ruch pójdą rozmaite narzędzia ręczne, elektryczne i spalinowe.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi ogrodowych są niewątpliwie kosiarki, które co roku zwiastują nadejście wiosny w niemal całej okolicy. Jeżeli w tym roku czeka cię zakup nowej kosiarki lub jesteś początkującym właścicielem ogrodu to przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który mamy nadzieję pomoże Ci wybrać najlepszą kosiarkę do twojego ogrodu.

Na pierwszy rzut oka wybór kosiarki może wydawać się błahostką, jednak mając do wyboru tak rozbudowaną ofertę najróżniejszych kosiarek czy podkaszarek, każdy może się nieco zagubić.

Kosiarki bębnowe

Pierwszym wyznacznikiem przy wyborze kosiarki powinna być powierzchnia naszego ogrodu i trawnika, który przyjdzie nam kosić. Do niewielkich powierzchni z reguły powinna wystarczyć nam nawet kosiarka bębnowa, która napędzana jest siłą mięśni nie zajmie zbyt dużo miejsca w naszym garażu czy komórce z narzędziami. Kosiarki bębnowe posiadają bardzo precyzyjnie tnące noże, dzięki którym możemy równo przystrzyc trawnik bez obawy o postrzępienie czy wyrwanie całych kęp trawy.

 

Kosiarki elektryczne

Jeżeli nasz trawnik jest średnich rozmiarów a w dodatku rosną na nim drzewka i rozmaite krzewy, idealnym wyborem może okazać się kosiarka elektryczna lub zasilana akumulatorem. Tego typu kosiarki są bardzo lekkie i zwrotne dzięki czemu można precyzyjnie przystrzyc trawę w nawet trudno dostępnych miejscach. Wybierając kosiarkę elektryczną musimy pamiętać, że do jej pracy potrzebny jest stały dopływ energii elektrycznej dostarczanej przez przewód elektryczny połączony z kosiarką. Dla niektórych osób ciągnący się za kosiarką przewód może okazać się problemem, jednak zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim cicha praca oraz brak wydzielanych spalin.

 

Kosiarki spalinowe

Jeżeli żadna z powyższych kosiarek nie spełnia naszych wymagań, a przed nami rozpościera się okazała połać trawnika do skoszenia to nie pozostaje nam nic innego jak skorzystanie z kosiarek spalinowych. Wyposażone w wydajne i mocne silniki, urządzenia te pozwalają na koszenie szerokiego pasa trawy jednak są zdecydowanie cięższe i mniej zwrotne niż inne kosiarki. Niektóre kosiarki ze względu na swoją wagę i rozmiar wyposażone są również w mechanizm napędzający, dzięki któremu nie musimy ich samodzielnie pchać.

Innym, równie skutecznym rodzajem kosiarek spalinowych jest kosiarka, którą możemy dosiąść i prowadzić tzw. „traktorek”. Są to niewątpliwie najbardziej wygodne i niewymagające od nas dużego wysiłku, jednak w parze z komfortem idzie również bardzo wysoka cena urządzenia oraz przestrzeń potrzebna do przechowywania go, która porównywalna jest z powierzchnia potrzebą dla skutera czy quada.

Dodatkowymi funkcjami jakie można znaleźć w kosiarkach są między innymi funkcje mulczowania – mielenia skoszonej trawy. Taka zmielona trawa stanowi bardzo dobry nawóz dla trawnika, który nie traci szybko wilgoci i będzie ładnie i zdrowo wyglądać. Kosiarki mogą również posiadać funkcję wyrzutu skoszonej trawy lub posiadać specjalny kosz na jej zbieranie, co znacząco ułatwia utrzymanie czystości w ogrodzie.

Jak widać wybór kosiarek jest ogromny i możemy precyzyjnie dobrać odpowiednią maszynę do naszych potrzeb, dzięki czemu będziemy odpowiednio zadbamy o swój trawnik.

 

 

Artykuł z kategorii Gadżety
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page