Jak zrobić prawo jazdy w UK?

kierowcaOsoby pracujące na wyspach brytyjskich często interesują się na jakich zasadach można wyrobić prawo jazdy, które  jest im potrzebne zarówno w codziennym poruszaniu się po mieście jak również w pracy. Często samo prawo jazdy jest przepustką do lepszej i dobrze płatnej pracy dlatego Polacy mieszkający tam często z tego korzystają.

Kurs prawa jazdy w UK oraz zasady zdawania egzaminów znacznie różną się od siebie. Pierwszą i najbardziej zauważalną różnicą jest to że samochody mają tam zamontowana kierownicę po prawej stronie a także ruch jest tam prawostronny. Dla kogoś kto już uzyskał prawo jazdy w Polsce może to wydać się problemowe ale po przejechaniu kilku kilometrów szybko nabiera się wprawy. Dodatkowo w Polsce by podejść do egzaminu na prawo jazdy obowiązkowo trzeba przejść kurs praktyczny który trwa 30 godzin a jeszcze przed tym 30 godzinny kurs teoretyczny. Na wyspach przejście takich szkoleń nie jest koniecznością. Uczyć się możemy z osobą, która ukończyła 21 lat i od co najmniej 3 lat posiada uprawnienia do jazdy. Musimy pamiętać że auto którym się będziemy poruszać musi zostać specjalnie oznaczone by inni uczestnicy ruchu wiedzieli że za kierownicą znajduje się osoba, która umiejętności poruszania się samochodem jeszcze do końca nie opanowała. Dodatkowo w Anglii nie musimy przechodzić badań lekarskich które stwierdzają czy jesteśmy w pełni zdolni do prowadzenia samochodu.

Tak samo jak w Polsce tak i na wyspach egzamin na prawo jazdy dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to część teoretyczna drugi to część praktyczna. Jednak część teoretyczna oprócz z samych pytań składa się również z testu który sprawdza spostrzegawczość zagrożeń na drodze. Jeżeli pozytywnie zaliczymy część teoretyczną możemy przystąpić do części praktycznej, która trwa około 40 minut. W tym czasie na samym początku  przyszły kierowca musi odczytać tablicę rejestracyjną z odległości 20 metrów, ocenić stan techniczny pojazdu którym będzie się poruszał a także wykonać takie manewry na placu jak poruszanie się po łuku czy parkowanie. Kolejnym etapem jest jazda po mieście gdzie egzaminator będzie sprawdzał reakcje na zagrożenia, przestrzeganie przepisów oraz bezpieczeństwo jazdy.

Po zaliczeniu tych wszystkich etapów dzieli nas tylko trzy tygodnie na wydanie naszego prawa jazdy które będzie upoważniało nas do poruszania się samochodem. Dla osób które mieszkają w Wielkiej Brytanii ale jeszcze dokładnie nie opanowały języka angielskiego ważne jest to że na egzamin mogą przyjść z osobą która zna język i będzie nam tłumaczyła wszystko to co powiemy czy to czego będzie oczekiwał od nas egzaminator. Jedynym warunkiem jest to że musi mieć ona ukończone 16 lat. Dodatkowo na egzaminie teoretycznym możemy korzystać z tłumaczeń co znacznie ułatwia nam drogę do uzyskania prawa jazdy.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page