Jak znaleźć pierwszą pracę?

Poszukiwanie pierwszej pracy nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie wiemy co powinniśmy wpisać w CV, jak zachować się w trakcie rozmowy z potencjalnym pracodawcą, a co najważniejsze – gdzie mamy szukać ofert pracy. Żeby pomóc Ci w poszukiwaniach, przedstawimy w tym artykule kilka sposobów na znalezienie pierwszej pracy. Pamiętaj, że na rynku jest wiele ofert dla osób bez doświadczenia, trzeba tylko wiedzieć gdzie ich szukać.

Po pierwsze – internet

Najprostszym sposobem na szukanie pracy nie wychodząc z domu jest skorzystanie z internetu. Żeby nie tracić czasu na jałowe poszukiwania i uniknąć osób, które pod pozorem ofert pracy chcą wyciągnąć nasze dane osobowe, warto w trakcie poszukiwań korzystać ze specjalistycznych portali zamieszczających oferty pracy. Załóżmy na kilku z nich konta, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć wirtualne CV, do którego będą mieli wgląd pracodawcy współpracujący z portalem, a także ustawić sobie powiadomienia mailowe o pojawieniu się nowych ofert pracy, które spełniają nasze oczekiwania. Szukając pracy przez internet powinniśmy jednak uzbroić się w cierpliwość. Często zdarza się, że pracodawcy zasypywani są dziesiątkami aplikacji, dlatego nie zawsze są w stanie spotkać się ze wszystkimi kandydatami. Dla zwiększenia naszych szans na rozmowę o pracę, starajmy się aplikować na każde ogłoszenie jako jedni z pierwszych.

Po drugie – znajomi

Firmy poszukujące kandydatów godnych zaufania często zapraszają na rozmowę osoby polecone przez swoich pracowników. Dlatego warto poinformować naszych znajomych, że szukamy pracy. Nie oznacza to, że wystarczy napisać na Facebooku, że jesteśmy „do wzięcia”. Zastanówmy się kto ze znajomych albo z rodziny mógłby nam pomóc i zwróćmy się do niego bezpośrednio. Szukanie pracy przez znajomych ma tę przewagę nad jej szukaniem przez internet, że mamy znacznie mniejszą konkurencję. Minusem jest oczywiście mocno ograniczona ilość ofert pracy.

Po trzecie – bezpośrednie poszukiwania

Człowiek, który szuka pierwszej pracy wcale nie musi być niepewny swoich umiejętności i zagubiony. Jeżeli nie boimy się chwytać byka za rogi i jesteśmy zdania, że nasze CV zaciekawi każdego pracodawcę, powinniśmy sami ruszyć na łowy w myśl przysłowia: „nie przyjdzie góra do Mahometa, przyjdzie Mahomet do góry”. Wybierzmy sobie kilka albo kilkanaście firm, które nas najbardziej interesują, zostawmy w nich nasze CV, porozmawiajmy z kadrowymi albo z przyszłymi przełożonymi. Istnieje ryzyko, że firma w której zostawiliśmy nasze CV może aktualnie nie prowadzi rekrutacji, ale nie należy się tym przejmować. Jeżeli spodobamy się, to z pewnością będą o nas pamiętać przy najbliższym naborze.

Po czwarte – Ogłoszenia prasowe

Gazety wydają się nieco archaicznym sposobem na szukanie pracy, nie znaczy to jednak wcale, że jest to sposób całkowicie nieskuteczny. Szukając pracy warto przeglądać oferty z dzienników, gazet z ogłoszeniami lub publikacji branżowych. Pracowników szukają tam firmy, które nie posiadają własnej strony internetowej albo nie ufają nowoczesnym metodom rekrutacji. W prasie znajdziemy także oferty z urzędów państwowych i administracji.

Po piąte – bądź kreatywny

W trakcie poszukiwań nie powinniśmy się ograniczać, ponieważ skuteczny może okazać się nawet najdziwniejszy pomysł. Możemy na przykład wydrukować ulotki z naszym mini-CV albo samemu stworzyć w internecie ogłoszenie, że poszukujemy pracy. W prasie opisywane były także przypadki, w których osoby poszukujące pracę wykupowały bilbord ze swoim zdjęciem i numerem telefonu. Pamiętajmy – każdy sposób, który zwiększa prawdopodobieństwo na znalezienie zatrudnienia jest sposobem dobrym. Powodzenia!

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page