Jak zacząć dbać o kondycję i przeżyć?

kondycjaMania zdrowej sylwetki i utrzymywania formy dotarła do Polski, tym razem jednak ciężko nie przyklasnąć zabiegom, które w efekcie mogą przedłużyć i polepszyć nasze życia. Niestety, nieprzygotowane podjęcie wysiłku fizycznego może mieć skutki znacznie poważniejsze dla zdrowia od zwyczajnego go zaniedbywania, dlatego niezbędne będą pewne przygotowania.

Do biegu…

Zanim ruszymy się żwawiej, poznajmy samego siebie. Przed podjęciem wysiłku fizycznego musimy być pewni swojego organizmu i jego reakcji, dlatego najlepiej zacząć od prostego obliczenia naszego BMI (Body Mass Index) – wskaźnika masy ciała. Do poznania tego współczynnika potrzebujemy wzrostu oraz wagi. Tę pierwszą zapisujemy w metrach (tj. 175 cm – 1,75 m) i podnosimy do kwadratu, a następnie dzielimy przez liczbę kilogramów. W ten sposób poznamy przybliżony poziom tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. BMI w granicach 18 do 25 zawiera się w normie, do granicy 30 mówimy o nadwadze, zaś 30 i wzwyż to otyłość. Oczywiście współczynnik nie bierze pod uwagę wszystkich naszych cech, ale jeśli nie jesteśmy w ciąży lub wybitnie umięśnieni, dość jasno wskaże nam nasze niedostatki.

Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni, czy nagły ruch nie sprawi więcej szkody niż pożytku, nie zaszkodzi udać się na okresowe badania i dopytać lekarza właśnie pod kątem powrotu do formy. Po zbadaniu tkanki tłuszczowej, wydolności oddechowej i serca, poznamy nasze możliwości, czas wówczas dobrać metody na osiągnięcie zdrowia.

Gotowi…

Na początek wystarczy nam jakikolwiek ruch w najmniejszych nawet dawkach. 20 minut energicznych skłonów, szybszy spacer czy kilkunastominutowa przebieżka nie dokona cudów, ale przyzwyczai nas do wysiłku. Na sam początek musimy go dawkować, ponieważ zapuszczony organizm traktuje nasze szczere próby niczym zamach na siebie. Pamiętajmy o kilku zasadach:

  • Regularność

Znacznie lepiej poćwiczyć mniej a częściej, niż intensywnie i od święta. Zacznijmy od dwudziestu minut dziennie, przez co najmniej 4 dni w tygodniu, powoli zwiększając dawkę.

  • Oszczędność

Wcale nie musimy wykrajać cennych minut z zapełnionego dnia, postarajmy się łączyć zadania. Postawienie roweru treningowego przed telewizorem i oglądanie programów tylko z tego siedziska to świetny sposób na efektywne wykorzystanie czasu.

  • Ostrożność

Jeśli do tej pory nie byliśmy atletami, nie szczędźmy środków ostrożności. Chrońmy kolana, zwłaszcza jeśli nasz ciężar będzie dla nich zbyt duży, monitorujmy serce i wybierajmy zawsze dłuższy trening od bardziej intensywnego.

Zaplanujmy swój tydzień tak, by aktywność miała miejsce mniej więcej o tej samej porze dnia. W ten sposób organizm zacznie się do niej przystosowywać. Jeżeli ma to miejsce wieczorem, dajmy sobie czas na przyswojenie małego posiłku przed snem.

Start…

Zanim postawimy pierwszy krok na bieżni lub stopę na pedale roweru, koniecznie rozruszajmy swoje ciało. Eksperci zalecają tzw. rozgrzewkę dynamiczną, z dużą ilością wymachów i energicznych ruchów – wystarczy że odtworzymy przez kilka minut intensywnie naszą zaplanowaną aktywność.

Nawet regularnie i intensywnie uprawiany sport nie da efektów jeśli będziemy zaniedbywać odpowiednie żywienie i sen. Zdrowe, regularne posiłki i przesypiane noce uzupełnione ćwiczeniami dadzą niesamowite efekty, już po miesiącu poczujemy przypływ nowych sił.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page