Jak zabezpieczyć dane na komputerze ?

zabezpieczenie danych na komputerzeWielu z nas boi się o bezpieczeństwo swoich danych. Wynika to po części z coraz większej świadomości na temat zagrożeń jakie czyhają na nas w sieci oraz z faktu ile dane te są dla nas warte. Szczególnie w przypadku małych przedsiębiorstw, które nie posiadają odrębnego działu informatycznego, który mógłby zatroszczyć się o to aby nasze dane były w jakiś sposób zabezpieczone, są na utratę danych najbardziej narażone. Jest jednak kilka kroków, które mogą nas przynajmniej na poziomie podstawowym zabezpieczyć. Możemy ich dokonać samodzielnie lub z pomocą doświadczonego informatyka. Może nam się wydawać, że nieopłacalny jest proces inwestycji w bezpieczeństwo danych. Jednak gdy zastanowimy się co by było gdybyśmy nagle stracili wszystkie dane, ile czasu i pracy kosztowałoby nas ich odzyskanie to dojdziemy do wniosku, że inwestycja każdych sensownych środków na ten cel jest opłacalna. Dane stracić możemy stracić w najróżniejszy sposób.

Co może przytrafić się naszym danym na dysku?

Zagrożenie wynikać może zarówno z naszych błędów w użytkowaniu komputera lub być od nas całkowicie niezależne. W pierwszym przypadku utrata danych wynikać może z zainstalowania na swoim komputerze przez przypadek wirusa, który uszkodzi nasze dane. Druga opcja to zagrożenie bardziej realne. Może nią być najzwyklejsza kradzież komputera czy to podczas podróży czy poprzez włamanie do biura. W takim przypadku nikt już naszych danych nie odzyska, nawet najbardziej profesjonalne laboratorium. O czym zatem trzeba pamiętać aby samodzielnie zabezpieczyć swoje dane. Pierwsza i najważniejsza sprawa to kopie zapasowa. Robiona wielokrotnie, na różnych nośnikach w regularnych odstępach czasu powinna zabezpieczyć nas praktycznie w 100%. Co ważne trzeba ją robić jak najczęściej oraz bardzo systematycznie. Kosztuje to nas sporo czasu i musimy być sumienni. Druga sprawa, zabezpieczenia danych przed atakami na nasz komputer za pośrednictwem różnego rodzaju szkodliwego oprogramowania. Aktualizacja systemu operacyjnego. Co jakiś czas w najpopularniejszych systemach pojawiają się informacje o dziurach w zabezpieczeniach. Aby je załatać wydawane są poprawki, które chronią nas przed już istniejącymi zagrożeniami. Kolejna sprawa jeśli chodzi o oprogramowanie to oczywiście program antywirusowy. Może być darmowy, jeśli tylko nie naruszamy zasad licencji. Taki program znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa pracy na komputerze.

Bez informatyka się nie obejdzie

Warto skonsultować się ze swoim informatykiem co do szczegółów tego typu oprogramowania, gdyż na rynku znajdziemy bardzo dużo propozycji. Tak czy owak jeśli wybierzemy jakikolwiek program z tych bardziej popularnych to na pewno zrobimy lepiej niż gdybyśmy nie wybrali żadnego. Taki program oczywiście też musi być na bieżąco uaktualniany. Najczęściej jednak dzieje się to automatycznie za naszymi plecami. Najważniejszym krokiem do bezpieczeństwa danych jest oczywiście ten pierwszy czyli pewna i częsta kopia zapasowa. Nie powinien o tym zapominać żaden użytkownik komputera.

Artykuł z kategorii IT
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page