Jak wygląda produkcja czekolady?

Każdy z nas zapewne miał możliwość zobaczenia produkcji różnego rodzaju towarów takich jak piwo czy mleko czy innego rodzaju popularnych masowo robionych produktów. Ja dzisiaj chciałbym przedstawić krok po kroku jak wygląda produkcja czekolady, ponieważ jest to dość ciekawy proces i warto jest mus się przyjrzeć dokładnie.

Podstawowym produktem z którego robi się czekoladę to nasiona kakaowca w Polsce nie są uprawiane ze względu na klimat lecz można je sprowadzić z różnych zakątków świata np. Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej. Jest to bardzo ważny element każdego wyrobu z czekolady, ponieważ jakość nasion przekłada się bezpośrednio na jakość finalnego produktu.

Na początku każdego procesu wyrobu przede wszystkim trzeba przesortować nasiona kakaowca ręcznie odrzucając te gorszej jakości dzięki czemu do czekolady trafiają tylko najwyższej jakości nasiona. Następnie ziarna zostają skruszone i razem z masłem wrzucone do młyna, młyn ma za zadanie zmieszać wszystko aby cała masa nabrała odpowiedniej konsystencji proces ten musi zostać wykonany na tyle dokładnie aby nie było widocznych grudek nie wymieszanego masła może to trwać nawet całą dobę. Po następnej dobie masa gęstnieje i nabiera odpowiedniej konsystencji w niektórych produkcjach w takiej postaci jest sprzedawana jako czekolada do picia. Kiedy masa jest już dobra przechodzimy do następnej fazy mianowicie formowania tabliczek, ze specjalnej maszyny wlewamy w gotowe formy masę czekoladową i dodajemy do tak uformowanych tabliczek dodatki w postaci różnego rodzaju ziaren lub owoców np. bakalie, orzechy, owoce. Po całym tym procesie gotową czekoladę chłodzimy a po uzyskaniu odpowiedniej temperatury jest ona pakowana i w zależności od technologi i firmy pakowanie jest ręczne lub mechaniczne chodź raczej te drugie w masowej produkcji jest standardem.

Tak w przybliżeniu wygląda produkcja czekolady w fabryce nie jest to proces bardzo skomplikowany lecz wymaga dokładności tak aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page