Jak walczyć z wypaleniem zawodowym

U wielu Polaków praca wywołuje silny stres. Zbyt duża ilość obowiązków czy niskie zarobki mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Problem jest naprawdę poważny jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wypalenie zawodowe może dotyczyć nawet ¼ pracowników niektórych firm. Czym jest wypalenie zawodowe? Jak z nim walczyć?

Charakterystyka zjawiska

Wypalenie zawodowe utożsamia się ze zmęczeniem, którego powodem może być stres w pracy, przepracowanie, poczucie braku sprawiedliwości w firmie. Osoba, która się wypaliła może albo popaść w całkowitą apatię, stać się pasywna i załamana albo irytację i swoistego rodzaju chorą aktywność, którą przesłania gniew. Na wypalenie zawodowe najbardziej podatne są osoby, które pracują z ludźmi np. telemarketerzy, konsultanci, nauczyciele, osoby o niskim poczuciu własnej wartości, które nie potrafią samodzielnie poradzić sobie ze stresem. Takie tłumienie emocji wpływa negatywnie na stan psychiczny i może prowadzić do dalszych, bardzo złych skutków dla zdrowia.

Czym wypalenie zawodowe nie jest?

Warto mieć na uwadze, że wypalenie nie jest jednoznaczne z depresją, która przejawia się z brakiem jakiejkolwiek aktywności. Wypalenie dotyczy tylko życia zawodowego. Chwilowego braku motywacji do pracy również nie można nazwać wypaleniem. To naturalne, że po urlopie czy dłuższej przerwie świątecznej nie chce nam się wracać do pracy. Jeśli jednak ten stan trwa zbyt długo to może być powodem do niepokoju. Zastanawiając się nad tym czy dosięgło cię wypalenie zawodowe warto żebyś zadał sobie pytanie czy kiedykolwiek byłeś zmotywowany do pracy, którą wykonujesz? Żeby móc bowiem mówić o wypaleniu zawodowym trzeba stwierdzić jednoznacznie, że kiedyś motywacja do pracy była prawdziwa.

Jak można walczyć z wypaleniem zawodowym

  • Znajdź źródło wypalenia. Aby móc znów zyskać satysfakcję z wykonywanej pracy trzeba znaleźć powód zniechęcenia. Może w ostatnim czasie przytłoczyła cię zbyt duża ilość obowiązków? Może twoja pensja jest twoim zdaniem nieadekwatna do wykonywanej pracy? Może wydaje ci się,  że ciągle stoisz w miejscu, a chciałbyś się rozwijać? A może czujesz, że jesteś na każdym kroku kontrolowany i masz bardzo małą swobodę działania? W tej sytuacji spróbuj porozmawiać ze swoim szefem, może uda się wynegocjować lepszy podział obowiązków albo szef zaproponuje ci jedną z form rozwoju zawodowego.
  • Zrób sobie przerwę. Jeśli Twoje obowiązki wykonujesz mechanicznie, z niechęcią weź kilka dni wolnego, wyjedź gdzieś, zrelaksuj się. Postaraj się w ogóle nie myśleć w tym czasie o pracy. Kiedy wrócisz znów będziesz mógł odkryć swoje obowiązki na nowo.
  • Poszukaj w firmie nowych możliwości. Może zorganizujesz integracyjny wyjazd dla pracowników? Nauczysz się obsługi nowego programu komputerowego? Zaangażujesz się w nowy projekt? Spróbuj przerwać codzienną monotonię. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach rozwoju zawodowego kliknij tutaj.
  • Planuj swoje działania. Najlepiej zrób listę zadań, które masz wykonać w danym dniu. W ten sposób poczujesz, że masz kontrolę nad tym co robisz, a mając pełne ręce roboty nie będziesz miał poczucia bezsensowności.
  • Zdystansuj się do swoich obowiązków. Nawet jeśli bardzo lubisz swoją pracę to musisz zachować życiową równowagę między nią a życiem osobistym. Znajdź czas dla rodziny, na rozrywkę, zadbaj o dobrą kondycję fizyczną. Odpoczynek ma naprawdę istotne znaczenie.

Tłumienie w sobie negatywnych emocji nie jest naturalne. Warto próbować zmienić ten stan i sprawić, że będzie pracowało się lepiej. Jeśli jednak stwierdzisz, że wypalenie zawodowe nie dotyczy miejsca pracy, ale zawodu pomyśl o przebranżowaniu. Realnie oceń swoje szanse na zdobycie nowych kwalifikacji, zastanów się jakie szanse pojawią się w związku z nowym miejscem pracy.

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page