Jak studiować na 100% i nie obudzić się z ręką w nocniku?

Student pije, student zje wszystko, student jest wiecznie na kacu, student zawsze ma głupie pomysły, student uczy się tylko w sesji. Tak wygląda obraz polskiego studenta w mediach, Internecie i pewnie w świadomości większości rodaków. Sami zainteresowani cieszą się z tego, w jaki sposób są postrzegani. Imprezowanie jest luzackie, jest cool.

jak to, egzamin był wczoraj?W Polsce utrwalił się stereotyp studenta-lenia, który na zajęciach pojawia się tylko wtedy, kiedy w akademiku zabraknie prądu i nie może zostać spokojnie przy komputerze. Wielu studentów bardzo bierze sobie ten stereotyp do serca i rzeczywiście, podczas studiów nie robią nic, co nie mieści się w kategoriach rozrywki. Inni z kolei tak dalece oddają się nauce, że nie mają czasu na co innego, nawet na sen. Zarówno dla jednych, jak i dla drugich, zakończenie studiów łączy się z nieprzyjemnym zderzeniem z rzeczywistością.

akcja - łopata w dłońAbsolwent studiów wyższych bez żadnego doświadczenia zawodowego i dodatkowych umiejętności, szczególnie, jeśli skończył popularny kierunek, ma małe szanse na dobre zatrudnienie. Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, należy działać już podczas studiów. Nauka, owszem, jest bardzo ważna i może przynieść sukcesy, ale nie każdemu. Studia dają inne możliwości – wymiany i staże. Warto z nich skorzystać, bo taki punkt w CV daje pracodawcy wrażenie, że jesteśmy zaradni.

i Ty po studiach zostaniesz bezrobotnyDziałalność w organizacjach studenckich to inny dobry sposób na zapewnienie sobie pozytywnego startu. Można poznać tam bardzo wiele ciekawych osób, nauczyć się organizacji wydarzeń i działania w grupie – to ogromne plusy dla zatrudniających. Nauka języków jest nie mniej ważna. Szkoły językowe Kraków z pewnością odmieniają, oferując zajęcia dla studentów w atrakcyjnych cenach. Na takie kursy można zarobić pracując chociażby w knajpie.

Właśnie – pracując… Jakiekolwiek doświadczenie zawodowe przekona przyszłego szefa o tym, że nie jesteśmy leniami czekającymi, aż pieniądze same do nas przyjdą i odkładającymi obowiązki w nieskończoność. Jeśli mamy możliwość popracowania w zawodzie – tym lepiej. Nawet darmowe staże wakacyjne są lepsze niż bierność i marnowanie czasu. Wprowadzają w tajniki zawodu, których nikt na studiach nauczyć nie może.

jakie jest Pani doświadczenie?Nawet chodzenie na imprezy może przynieść niespodziewane profity. Zamiast spędzać wieczów w brudnym barze, gdzie piwo jest tanie a dziewczyny spragnione przygód, lepiej wybrać się na domówkę do znajomych znajomego. Z drinkiem w dłoni można porozmawiać z nieznajomymi, a nowe znajomości zaowocują na pewno czymś ciekawym. Im więcej wartościowych kontaktów, tym więcej informacji o możliwościach wyjazdu, zatrudnienia, okazji rozwoju.

Podsumowując, wrogiem kariery jest bierność. Studencie – ruszaj do dzieła!

Artykuł z kategorii Edukacja
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page