Jak stosowane są oleje w przemyśle?

Standardowe surowce pochodzące z rafinacji ropy naftowej uważane są wyłącznie za media energetyczne – pomija się jednak role, jaka odgrywają oleje mineralne, asfalt, czy też wszelkiej maści produkty obróbki ropy – smary, oleje, mazidła. Polski przemysł staje się coraz bardziej zautomatyzowany, co implikuje jednocześnie coraz większe wyzwania przed konstruktorami i osobami eksploatującymi urządzenia mechaniczne, oparte na układach hydraulicznych.

produkcja-oleju

Dla jakich celów przemysł potrzebuje oleju?

Wszelkiej maści oleje dla przemysłu niezbędne się okazują szczególnie w kontekście urządzeń następującego typu:

Hydraulika – bez układów wykorzystujących sprężony olej, jako swoistej transmisji energetycznej niemożliwe byłoby wykonywanie wielu, często bardzo prozaicznych zadań w zakresie przemysłu, obróbki, produkcji oraz wykończenia niektórych produktów. Oleje w firmie to jednak nie tylko hydraulika!

Szczególnie trzeba mieć na uwadze wszelkie oleje przemysłowe, które pełnią funkcję ograniczające tarcie w układach mechanicznych. Wszelkie silniki, przekładnie, tłocznie i tak dalej wymagają zastosowania specjalistycznych olejów.
Kwestią już uznawaną za odrębną mogą być wszelkiego typu oleje stosowane w procesie obróbki materiałowej – szczególnie w obróbce metali, haftowaniu oraz pracach konserwacyjnych.

Kwestia pracy silników

Nieco inaczej jest w przypadku silników spalinowych, które to coraz powszechniej wykorzystują nowoczesne oleje syntetyczne. Oleje te są przede wszystkim o wiele trwalsze od klasycznych olejów mineralnych, gwarantują lepszą redukcję tarcia i skuteczniej odpowiadają na zmiany temperatury. Dlatego też coraz częściej w silnikach przemysłowych, generatorach oraz urządzeniach napędowych stosuje się popularne w motoryzacji oleje syntetyczne, które zawierają w przeważającej ilości składniki polimeryzujące i wiele innych podobnych produktów. Warto się zastanowić dokładnie nad kwestiami związanymi z doborem oleju. W klasycznych silnikach wymagane jest to, aby olej ściśle był kompatybilny do jednostki napędowej, która jest akurat wykorzystywana.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page