Jak sprawić by nauka języka angielskiego była przyjemna?

portal szkoleniowyJęzyk angielski jest obecnie najbardziej popularnym i najbardziej przydatnym językiem na świecie zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. Jako, iż jest to język uniwersalny, w którym z dużym prawdopodobieństwem będziemy się mogli porozumieć praktycznie w każdym zakątku świata warto go znać. Tradycyjne metody nauki języków obcych, rozpowszechniane w szkołach sprawiły jednak, że nie każdy z nas ma motywację do nauki tego języka, a część osób uważa ją za męczarnię. Czy jednak tak musi być? Czy można sprawić by nauka języka angielskiego była przyjemnością?

Oczywiście, że tak! I wcale nie trzeba tu posiadać żadnych specjalistycznych umiejętności czy predyspozycji. Wystarczy zmienić podejście do nauki i sposób przyswajania wiedzy. Poniżej podaję wskazówki co zrobić, by przyswoić angielski szybko, skutecznie i z uśmiechem na twarzy.

1. Nastaw się pozytywnie do nauki

Wiele sławnych osób, które osiągnęły w swoim życiu sukces mówi o tym, że najważniejsze w drodze na szczyt było pozytywne myślenie. Jeśli więc naprawdę chcesz nauczyć się angielskiego uwierz w to, że jesteś w stanie to zrobić,  że możesz biegle władać tym językiem jeśli tylko będziesz chciał.

2. Zacznij od nauki tego, co cię interesuje.

Chyba nic nie potrafi tak zniechęcić do nauki niż przyswajanie wiadomości, które kompletnie cię nie interesują. Żeby złapać przysłowiowego ,,bakcyla” do nauki angielskiego zacznij więc od pogłębiania wiedzy z dziedzin, które kochasz, tyle że zamiast w języku ojczystym w angielskim. Jeśli uwielbiasz oglądać filmy obejrzyj te, które cię ciekawią po angielsku- nie włączaj napisów. Jeśli lubisz danego wokalistę lub zespół  anglojęzyczny wydrukuj tekst, spróbuj zrozumieć o czym jest mowa w piosence, powtarzaj całe frazy. A może uwielbiasz czytać książki? Świetnie! Zdobądź egzemplarz ulubionej publikacji w wersji anglojęzycznej, czytaj czasopisma w języku angielskim oraz artykuły na zagranicznych stronach internetowych, ucz się cytatów i wierszy w obcym języku, zaglądaj na internetowy portal szkoleniowy.

3. Uruchom swoją wyobraźnię

Jeśli perspektywa pamięciowej nauki wielu tysięcy słówek nie jest dla ciebie atrakcyjna spróbuj wspomóc naukę swoją wyobraźnią. Bardzo przyjemną i niezwykle skuteczną metodą przyswajania słówek w obcym języków jest ta polegająca na kojarzeniu znaczenia obcych słówek z polskimi odpowiednikami. W przypadku słówek, przy których tego typu skojarzenia nie są możliwe, warto wymyślić historię  z nimi związaną, w której będziesz brał udział. Za każdym razem kiedy będziesz chciał przypomnieć sobie dane słówko na pewno przyjdzie ci na myśl owa historia i wtedy z łatwością skojarzysz konkretne słówko. Wyrazy, które będą sprawić ci największą trudność możesz ponadto zapisywać na kolorowych karteczkach i przyklejać w różnych miejscach w domu np. na lutrze czy nad biurkiem, byś w ciągu dnia mimochodem na nie zerkał.

4. Nawiąż kontakt z obcokrajowcami

W Internecie możesz spotkać ludzi z całego świata, także Anglików. Bezpośredni kontakt czy to droga mailową, poprzez portale społecznościowe czy Skype jest nieoceniony. Dzięki niemu twój angielski stanie się żywym narzędziem komunikacji, poćwiczysz akcent, gramatykę czy czytanie ze zrozumieniem. Ponadto nie bój się pisać komentarzy na blogach anglojęzycznych czy forach internetowych, bo to też jest dla ciebie swoisty trening! Dzięki temu poznasz nowych ludzi i podszlifujesz język, a dodatkowo przełamiesz strach przed używaniem języka.

Zapewne pierwszy raz oglądając CNN czy słuchając BBC nie zrozumiesz wszystkiego, być może nic nie zrozumiesz, ale nie zrażaj się, uwierz, że to biegłość przyjdzie z czasem. W nauce języka obcego bardzo ważna jest regularność i powtarzanie zdobytej wiedzy. Lepszym rozwiązaniem jest codzienna nauka języka nawet piętnaście minut niż jednorazowa nauka przez kilka godzin. Otaczając się językiem w swoim życiu codziennym zdecydowanie szybciej i przyjemniej, niejako mimochodem nauczysz się angielskiego bez wielogodzinnego siedzenia nad książkami czy  ze słownikiem w ręku. Nawet w pół roku, korzystając z powyższych rad jesteś w stanie nauczyć się solidnych podstaw języka angielskiego i przejść do poziomu zaawansowanego. Na pewno warto spróbować, gdyż korzyści z nauki języka angielskiego będziesz mógł odkrywać codziennie, na każdym kroku: na rozmowie kwalifikacyjnej, na wyjeździe wakacyjnym, podczas korzystania z programów komputerowych, obsłudze nowoczesnego sprzętu. Dzięki znajomości języka angielskiego będziesz mógł ponadto zapoznać się wcześniej z różnymi materiałami anglojęzycznymi, nie czekając na tłumaczenie w języku polskim, które skądinąd może nigdy nie nastąpić.

Artykuł z kategorii Edukacja
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page