Jak skutecznie uprawiać Azalię w przydomowym ogrodzie?

Uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie jest zajęciem o niezbyt dużych wymaganiach. Co prawda trzeba będzie starannie wybrać odmiany, przygotować glebę i wybrać stanowisko, jednakże są to tylko podstawowe czynności przygotowawcze. Poza nimi, w zasadzie nie trzeba będzie zajmować się niczym więcej. Można więc powiedzieć, iż jest to uprawa wyjątkowo prosta, wobec czego też, praktycznie każdy powinien sobie z nią poradzić. Wystarczy tutaj nieco bliżej przyjrzeć się wszystkim podstawowym zagadnieniom, a z całą pewnością w naszych ogrodach, Azalie będą rosnąć bardzo zdrowo i dobrze.

Wybór odmian Azalii do uprawy ogrodowej.

Zdecydowanie najistotniejsza kwestią będzie tutaj prawidłowy dobór odmian Azalii do uprawy ogrodowej. Jest to podstawa jeśli chcemy aby Azalie dobrze trzymały się w naszym ogrodzie. Chodzi tutaj głównie o to, aby wybierane przez nas odmiany, były w stanie przetrwać trudne warunki zimowe w naszej strefie klimatycznej. Warto tutaj pamiętać, iż nie wszystkie będą do tego przystosowane. Pozostałe odmiany, czyli te, które nie będą w stanie przetrzymać mrozu sięgającego do dwudziestu stopni poniżej zera, możemy uprawiać w doniczkach. Pozwoli nam to na ich schowanie przed mrozem do pomieszczeń gospodarczych. Przez cały sezon letni, w zasadzie możemy bezproblemowo trzymać nasze Azalie na zewnątrz, w ogrodzie. Jedynie na okres zimy trzeba będzie je schronić przed mrozem.

Wybór stanowiska i przygotowanie gleby do uprawy.

Nie mniej istotnymi kwestiami będzie tutaj wybór odpowiedniej gleby oraz przygotowanie stanowiska do uprawy Azalii. Trzeba pamiętać iż rhododendrony – Azalie, to rośliny uwielbiające nieco kwaśny odczyn pH gleby. Aby to osiągnąć należy przygotować odpowiednią mieszankę, składającą się z równych proporcji torfu (nie odkwaszanego), gleby ogrodniczej oraz kory sosnowej. Tak przygotowaną mieszanką wypełniamy dołek w ziemi o wymiarach co najmniej 0,7m głębokości oraz 0,5 m średnicy.

Trzeba jednak pamiętać aby starannie wybrać stanowisko do uprawy Azalii. Rośliny z tego gatunku lubią stanowiska zacienione, osłonięte od wiatru, słońca i chłodu. Lubią także stosunkowo wilgotny klimat, toteż można pomyśleć o stworzeniu sztucznego zbiornika wodnego, czyli tzw. oczka. Taka mała sadzawka w ogrodzie, pozwoli na lokalne podniesienie poziomu wilgotności powietrza. Co również ważne, będzie ona dodatkową ozdobą naszego ogrodu.

Jedyne o czym koniecznie trzeba będzie pamiętać, to prawidłowe i regularne nawadnianie Azalii. Szczególnie w czasie letnich upałów kiedy brakuje naturalnych opadów atmosferycznych. Tak samo solidnie należy nawodnić Azalie przed nastaniem sezonu zimowego. Dzięki temu będą mieć możliwość prawidłowego przygotowania się do tego trudnego dla tych roślin okresu. Poza tym, w zasadzie nie musimy się przejmować jakimikolwiek działaniami związanymi z pielęgnacją Azalii.

Artykuł z kategorii Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page