Jak radzić sobie z mikroorganizmami na elewacji

Pojawienie się glonów i grzybów na elewacji nie jest ani przyjemne dla oka ani zdrowe dla budynku i wszystkich osób, które w nim mieszkają. Dlatego warto nie tylko zapobiegać takim sytuacjom ale i wiedzieć jak można sobie z nimi łatwo poradzić.

Mikroorganizmy potrafią się bardzo szybko rozwijać na powierzchniach zabrudzonych lub zawilgoconych i szybko się rozprzestrzeniać. Doskonałą ochronę przed grzybami i glonami potrafią zapewnić preparaty chemiczne zwane biocydami, dzięki którym nie tylko łatwiej pozbędziemy się problemu ale i zapobiegną jemu dalszemu rozprzestrzenianiu się. Biocydy można znaleźć jako osobne środki ochronne oraz jako składniki dodawane do różnych materiałów budowlanych, które mają zapewnić im znacznie wyższe właściwości ochronne. Często spotykane są w farbach i tynkach oraz w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji i odgrzybiania elewacji.

Jeżeli elewacja na naszym budynku została już zaatakowana przez mikroorganizmy to postępując zgodnie z kilkoma wskazówkami możemy łatwo poradzić sobie z „niechcianymi lokatorami”.

  1. Na początku całą powierzchnię na której zadomowiły się glony i grzyby należy dokładnie wyczyścić. Doskonała do tego zadania jest zazwyczaj szczotka z twardym włosiem. Po szczotkowaniu, ścianę należy dokładnie zmyć wodą – najlepiej pod ciśnieniem.

  2. Następnie wyczyszczoną i wymytą ścianę pokrywamy preparatem zawierającym biocydy. Doskonałym przykładem preparatu wykorzystywanym podczas tej operacji jest ALGIZID produkowany przez Farby Kabe. Preparat ten należy zostawić na ścianie na ok. 12 godzin i ponownie zmyć ścianę pod ciśnieniem.

  1. Na koniec ścianę pokrywamy tynkiem lub farbą z dodatkiem biocydów i odporną na nadmierne promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne, zmiany temperatur i opady.

 

Warto wiedzieć również, że preparaty ochronne, przeciwdziałające mikroorganizmom z czasem się utleniają, tracąc swoje właściwości, dlatego należy co kilka lat profilaktycznie zabezpieczyć elewację aby skutecznie zapobiegać ponownemu rozprzestrzenianiu się na niej mikroorganizmów.

Artykuł z kategorii Dom, Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page