Jak prawidłowo przeprowadzać odwadnianie igłofiltrami?

Odwadnianie przy pomocy systemów igłofiltrowych, wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy i umiejętnego doboru elementów systemu do warunków pracy. Trzeba tutaj pamiętać, iż każda instalacja igłofiltrowa, może być napędzana różnymi rodzajami pomp, co oczywiście będzie pociągać za sobą zmiany w kwestii wydajności pracy całego systemu. Oczywiście najbardziej wydajne agregaty pompowe do igłofiltrów są skonstruowane w oparciu o pompy tłokowe. Niemniej jednak znajdziemy także inne rozwiązania, chociażby takie jak pompy wirowe ze wspomaganiem próżniowym, czy też pompy strumieniowe-inżekotorowe. Trzeba tutaj jednakże pamiętać, iż w każdym przypadku, koniecznością jest indywidualny dobór agregatu do konkretnego systemu igłofiltrowego pracującego w konkretnych warunkach.

Prawidłowe odwadnianie technologia igłofiltrową.

Jak już wspomnieliśmy, kluczowe dla wydajności odwadniania będzie prawidłowe dobranie agregatu pompowego. Aczkolwiek, bardzo istotne jest także to, aby prawidłowo zainstalować igłofiltry w glebie. Tutaj mamy pewne wytyczne, których należy się trzymać, aby zagwarantować sobie wydajną pracę całego systemu.

Igłofiltry powinny być zamontowane wzdłuż całego wykopu, po obydwu jego stronach (w przypadku terenów podmokłych), lub z jednej strony (w przypadku wykopów nad brzegiem cieku wodnego). Odstęp pomiędzy poszczególnymi igłofiltrami w rzędzie, nie powinien przekraczać jednego metra. W przypadku bardziej intensywnego napływu wody gruntowej, należy igłofiltry montować gęściej. Głębokość montażu także ma znaczenie. Powinna ona być co najmniej pół metra większa niż zakładana głębokość prowadzenia wykopów.

Tak przygotowana instalacja igłofiltrowa po uruchomieniu, w ciągu kilku godzin, zagwarantuje odessanie wody gruntowej z terenu objętego pracami budowlanymi. Można będzie przystępować do realizacji prac ziemnych bez jakichkolwiek obaw o stałe zalewanie wykopów i podmywanie ich brzegów.

Najbardziej wydajne agregaty pompowe.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest takie, w którym zawsze stosujemy najbardziej wydajne agregaty pompowe czyli w tym przypadku rozwiązania oparte o pompę tłokową. Jest to opcja sprawdzająca się zdecydowanie najlepiej. Pompy tłokowe gwarantują nam w tym przypadku zachowanie stałej wysokości podnoszenia, bez względu na aktualną wydajność z jaką pracuje system. Dzięki temu, zarówno na początku pracy, kiedy pompa pracuje z największą wydajnością, jak również później, kiedy wydajność spada ze względu na mniejsza ilość wody, wysokość podnoszenia nie ulega zmianom. Jest to bardzo korzystne w przypadku konieczności tłoczenia odsączonej wody na większe odległości przy dużych różnicach terenowych. W przypadku zastosowania pomp wirowych, mogą być w takich sytuacjach trudności z zapewnienie prawidłowego odwadniania. Po prosty pompy wirowe z czasem zaczynają pracować na niższych wydajnościach, jak tylko pozbędą się największego rzutu wody gruntowej. Przy spadku wydajności zaś, następuje obniżenie poziomu podnoszenia, a w niektórych przypadkach po prostu uniemożliwi to prawidłową pracę całego systemu.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page