Jak poprawnie wybrać materiał opałowy na sezon grzewczy?

Prawidłowe przygotowanie się do sezonu grzewczego to bardzo trudne zadanie, niemniej jednak w większości przypadków do wykonania przez każdego z nas. Wystarczy odrobina dobrej woli, nieco wiedzy, i można bardzo dobrze przygotować się na cały sezon zimowy, bez jakichkolwiek trudności kupując odpowiednie ilości, starannie dobranych materiałów opałowych. Sam wybór opału będzie tutaj rzecz jasna niezależny od naszych kaprysów i upodobań, bowiem trzeba się dostosować do posiadanego kotła, aczkolwiek pewne pole manewru zawsze będziemy tutaj mieli. Trzeba będzie także sprawdzić jak dużej ilości materiału potrzeba nam na cały sezon zimowy, aby potem na pewno nam opału nigdy nie zabrakło. Przystąpmy więc do zaopatrzenia i przejdźmy do szczegółów.

Dobieramy rodzaj materiałów opałowych

Aby dobrać odpowiedni materiał opałowy, lub tez ich mieszankę, trzeba przede wszystkim posiadać wiedzę na temat tego, jaki rodzaj opału jest w stanie palić nasz kocioł. Mamy tuta do wyboru kotły na węgiel, flot, miał, czy tez na brykiet, a nawet na biomasę, wobec czego będziemy w tym zakresie dość silnie uzależnieni od rodzaju posiadanego kotła centralnego. Warto jednak pamiętać, iż kotły na miał i flot, z powodzeniem spalą także węgiel, aczkolwiek w dość dużych ilościach, wobec czego takie opalanie nie będzie należało do nazbyt ekonomicznych rozwiązań. Warto jednak kupując flot zaopatrzyć się także w pewną ilość węgla opałowego, chociażby w ilości 1-2 tony, w celu rozpalenia kotła do pewnej temperatury, przed nałożeniem flotu, co ułatwi jego zapłon i szybciej zapanują w kotle odpowiednie warunki grzewcze. Generalnie rzecz więc biorąc, będziemy tutaj mogli zastosować dwa rodzaje materiałów opałowych wzajemnie się uzupełniające.

Określamy ilość opału.

O ile w przypadku węgla w charakterze opału startowego, startowego nie musimy zanadto się przejmować bowiem wystarczającą ilością będą 2 tony, to już w przypadku określenia ilości flotu niezbędnego na cały sezon grzewczy, będziemy mieli do czynienia z sytuacją dość trudną. Tutaj powinniśmy wiedzieć od producenta kotła, jaki jest przepał kotła, w danym zakresie temperaturowym. Następnie określimy jaką temperaturę będziemy chcieli uzyskać na piecu, aby zapewnić sobie komfortowe warunki w domu przez całą zimę, oraz obliczyć ile średnio będziemy palić dni w sezonie grzewczym. Ilość opału niezbędna do spokojnego przetrwania zimy, będzie tutaj uzależniona od powierzchni domu, oraz jego warunków termoizolacyjnych. Im większy dom i słabsza termoizolacja, tym więcej opału przyjdzie nam zużyć.

Gdzie kupić opał dobrej jakości?

Najlepiej na autoryzowanych składach opału, które stanowią swego rodzaju przedstawicielstwa poszczególnych kopalń, które przecież są tutaj podstawowymi dostawcami opału. Jednym z takich składów jest na przykład Mervex z Bielska Białej, który na chwilę obecną będzie jednym z bardziej cenionych i szanowanych dostawców materiałów opałowych, przez co też można mieć w stu procentach pewność iż kupując opał właśnie tam, dostaniemy dobrej jakości towar, który zagwarantuje nam sprawne ogrzewanie domu przez całą zimę.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page