Jak odrestaurować starą drabinę

drabinaZnaleziona na strychu czy w piwnicy stara drabina, odpowiednio odnowiona, może zyskać nowe życie. I nawet jeśli nie posłuży nam ona przy kolejnych remontach czy malowaniu ścian, to zdecydowanie może stanowić okazjonalną pomoc przy ściąganiu książek z górnej półki, a pomalowana lakierobejcą, będzie również stanowić piękną dekorację domu.

Pierwszą czynnością przy restaurowaniu starej drabiny jest dokładnie jej umycie i wysuszenie. Dopiero wtedy oczom naszym ukaże się rzeczywisty stan drewnianych szczebli i elementów konstrukcyjnych. Jeśli drabina przebywała w wilgotnej piwnicy, drewno powinno wyschnąć przed dalszymi pracami.

Jeśli nie mamy pod ręką szlifierki, w ruch pójdzie papier ścierny, dzięki któremu zetrzemy wierzchnią, zanieczyszczoną warstwę drewna. Później przyjdzie czas na oszlifowanie wszystkich drewnianych elementów. Jeśli drabina posiada metalowe części, powinny zostać one oczyszczone z rdzy i zabezpieczone przed kontaktem z wilgocią, na przykład za pomocą warstwy ochronnego lakieru.

Wszelkie ubytki w drewnie uzupełnić możemy za pomocą szpachlówki, a jej nadmiar możemy zetrzeć i wypolerować papierem ściernym o różnej gradacji, najpierw gruboziarnistym, później – drobnoziarnistym. Tak przygotowaną drabinę możemy teraz malować. Jeżeli chcemy zachować naturalny rysunek słojów, powinniśmy użyć lakierobejcy o wybranej przez nas, dowolnej barwie. Możemy zdecydować się nawet na białą drabinę, która tym samym nabierze lekkości i będzie nawiązywać do modnego obecnie stylu skandynawskiego. Jeśli chcemy mieć mebel pomalowany na jednolity kolor, przyda się lakier do drewna.

Jeśli w ten sposób odnowioną drabinę wystawiliśmy do ogrodu, aby służyła tam jako kwietnik, po całym sezonie pracy należy jej się solidna konserwacja. Aby w dobrym stanie służyła nam w tym samym celu od następnej wiosny, należy ją do zimy przygotować. Jak to zrobić – dowiedzieć się można klikając na ten link.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page