Jak odpowiednio wybrać fotelik rowerowy dla dziecka

Rodzinne wycieczki rowerowe na które możemy zabrać swoje małe dzieci to jedne z najwspanialszych chwil i wspomnień w życiu wielu rodziców. Zacieśnienie więzów, rozmowy i zabawy oraz nauka zachowania podczas jazdy na rowerze to bardzo istotne czynniki wpływające na zdrowy rozwój dziecka. W przypadku kiedy nasze pociechy nie są jeszcze w stanie samodzielnie jechać rowerem lub dystans jaki planujemy pokonać jest dla nich zwyczajnie zbyt wielki, nieocenione w podróży rowerem są specjalnie przygotowane foteliki rowerowe.

W tym artykule chcemy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych aspektów związanych z odpowiednim wyborem i zakupem fotelika rowerowego, aby mieć pewność, że gwarantuje on nie tylko wygodę ale i bezpieczeństwo naszym dzieciom.

Foteliki rowerowe możemy dobierać zarówno do wieku, wagi, a nawet charakteru dziecka. Pamiętajmy, że dziecko w foteliku musi dobrze znosić siedzenie w jednej pozycji, dlatego na krótkie przejażdżki możemy zabierać dzieci, które ukończyły już 10 miesięcy. Na nieco dłuższe wycieczki, szczególnie te poza miasto warto jednak zaczekać aż dziecko ukończy półtora roku, bowiem w tym wieku zdecydowanie lepiej będzie w stanie znieść podróż w foteliku.

Wybierając odpowiedni fotelik dla swojej pociechy musimy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Budowę i przeznaczenie fotelika – istotne są oznaczenia wyrażone w kg. Na rynku znaleźć można foteliki przystosowane dla dzieci o wadze do 15 kg oraz dla dzieci nieco cięższych i starszych. Warto zatem przed zakupem zważyć dziecko.

  • Montaż fotelika – obecnie zdecydowana większość fotelików rowerowych mocowana jest do bagażnika za siodełkiem lub do ramy roweru. Takie foteliki są bezpieczniejsze zarówno dla dziecka jak i rodzica, bowiem w przeciwieństwie do fotelików starszego typu mocowanych zazwyczaj na kierownicy nie utrudniają sterowania, a ich montaż trwa zaledwie chwilę.

  • Siedzisko – w tym przypadku istotne jest zarówno bezpieczeństwo jak i komfort jaki ono zapewnia. Dobre foteliki nie powinny powodować otarć oraz odgnieceń na ciele dziecka i zapewniać podparcie dla odcinka szyjnego oraz głowy. Dzięki temu zachodzi lepsza amortyzacja wstrząsów i dużo lepsza ochrona podczas upadku. Niektóre modele fotelików rowerowych posiadają również funkcję regulowania wysokości oraz kąta odchylenia oparcia, co doskonale sprawdza się w dostosowaniu odpowiedniego ułożenia fotelika wraz z rosnącym dzieckiem.

  • Zabezpieczenie w siedzisku – fotelik rowerowy MUSI posiadać specjalne szelki bezpieczeństwa, które utrzymają naszego malucha w jednej pozycji, jednocześnie nie krępując go.

  • Stopki i podnóżki – te elementy powinny umożliwiać regulację oraz zabezpieczać stopy dziecka przed machaniem i niepożądanym włożeniem ich np. w szprychy czy otarcia o oponę.

  • Odblaski bezpieczeństwa – wszystkie foteliki rowerowe powinny być odpowiednio oznakowane odblaskami. Jazda z dzieckiem po zmroku może nie jest do końca dobrym pomysłem, jednak dobrze oznakowany i oświetlony fotelik to dodatkowe zabezpieczenie na drodze, na którym nie powinniśmy oszczędzać.

Pamiętajmy, że fotelik rowerowy musi być dostosowany do dziecka i ułatwić zarówno jemu jak i rodzicom podróż rowerem, zatem jego wybór powinien być odpowiednio przemyślany i dostosowany do potrzeb oraz warunków fizycznych dzieci.

Nowoczesne i bezpieczne foteliki rowerowe znaleźć można w sklepie rowerowym BikeSalon: http://www.bikesalon.pl/foteliki-rowerowe

Artykuł z kategorii Gadżety, Turystyka
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page