Jak odnowić stary grzejnik?

grzejnikStary kaloryfer zdecydowanie nie jest tym, co stanowi dekorację naszego wnętrza. Wręcz przeciwnie – pożółkły, z płatami odchodzącej farby nie tylko sam wygląda nieładnie, ale także wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Co zrobić, by zamiast kupować nowy grzejnik, nadać dotychczasowemu atrakcyjny wygląd?

Przygotowanie do renowacji

Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania renowacyjne, niezbędne będzie dokładne wyczyszczenie kaloryfera. Musimy usunąć odpadającą farbę, umyć, odtłuścić, odpylić i wysuszyć jego powierzchnię. Właściwie przygotowane podłoże będzie podstawą do trawle i estetycznie wykończonego grzejnika.

Jakie mamy możliwości, by odnowić ten element wyposażenia?

Najprostszą i najtańszą metodą jest malowanie. W tym celu możemy skorzystać z farby do metalu o odpowiednich właściwościach. Powinna charakteryzować się dobrym kryciem i przyczepnością do podłoża, ale przede wszystkim odpornością na działanie wysokich temperatur. Warto także zainwestować w specjalne preparaty przeznaczone do malowania grzejników, np. farby wodorozcieńczalne lub lakiery akrylowe. Na rynku znajdziemy także farby w sprayu, które znacznie ułatwiają, a nawet uprzyjemnianą renowację kaloryfera. Bez względu na to, którą metodę malowania wybierzemy, zanim przystąpimy do nakładania dekoracyjnej warstwy, powinniśmy pokryć kaloryfer specjalnym preparatem gruntującym. Pamiętajmy również, że grzejnik możemy malować tylko wtedy, gdy jest zimy. Aby zyskać pewność, że pomalujemy wyłącznie te części grzejnika, które chcemy, resztę z nich oklejamy taśmą malarską. Dzięki niej możemy także nadać kaloryferowi różne kolory lub odmalować na nim proste wzory.

Inną metodą na stary grzejnik jest jego obudowanie. Za przesłoną możemy ukryć zarówno brzydkie urządzenie, jak i to odnowione, którego nie chcemy jednak mieć na widoku. Co może posłużyć za obudowę? Możemy wykonać ją własnoręcznie z płyty MDF i płyty pilśniowej, zastosować panele ozdobne, plecionkę rattanową, siatkę metalową, blachę perforowaną czy nawet filc. Pamiętajmy jednak, że każda osłona, która kupimy lub zdecydujemy się wykonać, powinna mieć ażurową konstrukcję. Otwory ograniczą bowiem stary ciepła powodowane przez dekorację, umożliwiając swobodny przepływ ciepłego powietrza do wnętrza pomieszczenia.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page