Jak najskuteczniej pielęgnować buty skórzane?

Pielęgnacja butów ze skóry jest istotna dla ich długiej użyteczności. Producenci obuwia zabiegają o konsumentów środkami czystości, gąbkami, szczoteczkami i innymi specyfikami, które mają zapewnić im „długowieczność”.

Czyszczenie i impregnacja to podstawowe czynności, które pozwolą osiągnąć cel. Przed impregnacją należy dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia  – pozostałości błota, piasku itp. W przypadku butów skórzanych przydatna okaże się szczotka lub wilgotna szmatka, która delikatnie usunie brud bez jego uszkodzenia. Następnie używając pasty, nakładamy ją na całość obuwia nie omijając przy tym krawędzi i obcasów. Na rynku dostępne są pasty specjalnie dopasowane do rodzaju, koloru i warunków atmosferycznych np. chronią przed deszczem, śniegiem itp. Należy pamiętać, że do obuwia z lakierowanej skóry stosuje się kremy, które zapewnią im długotrwały połysk.

Pielęgnacja buta wiąże się również z jego codziennym użytkowaniem. Podczas zdejmowania obuwia warto odpinać wszelkie zamki, rozwiązywać sznurówki, odpinać klamry aby nie doprowadzić do rozerwania skóry. Używanie łyżki zapobiegnie jego zniekształceniu.

Niekwestionowanym wrogiem butów jest sól – szczególnie podczas zimy kiedy wprost „zalewa” chodniki. Powstają zacieki i smugi, które można usunąć rozpuszczonym octem lub ciepłą wodą z detergentem. Drugim zagrożeniem stanowi woda, która powoduje odbarwienia. Warto więc unikać przemoczeń nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale również dla dłuższej żywotności buta. Warto pamiętać, że niezależnie od pory roku buty należy suszyć w temperaturze pokojowej.

Aby buty skórzane zachowały swój wygląd potrzebują odpowiednich preparatów – past, impregnatów, szczoteczek itp. Podczas zakupu obuwia warto skorzystać z oferty proponowanej przez sprzedawcę. Dobierze nam odpowiednie środki do naszego modelu i pokieruje jak należy je stosować.

Artykuł z kategorii Odzież
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page