Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu bez magnezu jest praktycznie niemożliwe. Regeneruje on żywe komórki, jest regulatorem równowagi wapniowej, wzmacnia reakcje obronne organizmu a nawet wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Przez te czynniki magnez nazywany jest pierwiastkiem życia, dlatego musimy wiedzieć o nim jak najwięcej.
Niedobór magnezu powoduje:
- kołatanie serca, arytmię,
- nerwowość,
- zaburzenia snu,
- nocną potliwość,
- skurcze mięśni,
- drgawki,
- wypadanie włosów,
- łamanie paznokci,
- próchnicę zębów,
- bóle głowy,
- mdłości,
- migrenę,
- bolesne miesiączki.
Co wpływa na niedobór magnezu? Na pewno nadmierne spożycie alkoholu oraz kawy, które najbardziej wypłukują magnez z naszego organizmu. Następnie, duża ilość spożywanego wapnia i błonnika pokarmowego. Powodem jest również przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Magnez zapewnia utrzymanie wytrzymałości podczas wykonywania pracy fizycznej czy uprawiania sportu. Przeciwdziała powiększaniu się gruczołu krokowego u mężczyzn, czyli prostaty. Używa się go również w profilaktyce antynowotworowej (m.in. w leczeniu raka skóry, ust, sutka, gardła czy śluzówek). Magnez ma wpływ na skurcze i rozkurcze naczyń krwionośnych. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość wapnia a mała magnezu może powodować skurcze naczyń wieńcowych, co może powodować niedotlenienie mięśnia sercowego.
Magnez występuje w postaci tabletek rozpuszczalnych, tradycyjnych oraz dojelitowych. Polecane są te rozpuszczalne, ponieważ już w formie rozpuszczonej trafiają do żołądka. Przykładem może być produkt Aliness, który dostępny jest w formie kapsułek. Więcej informacji na: www.aliness.pl.
Gdzie należy szukać magnezu:
- owoce świeże oraz suszone,
- kasza gryczana,
- migdały, orzechy,
- mleko, kakao,
- sery,
- warzywa zielone,
- otręby pszenne,
- mięso oraz przetwory mięsne.