Jak łatwo i szybko stworzyć stronę internetową?

Każdy może stworzyć własną stronę wwwPomysł na niniejszy artykuł przyszedł mi do głowy, gdy zostałem zapytany przez kolegę: jak się robi strony internetowe? Trzeba jakiś kod znać? Nie da się inaczej tego zrobić? Odpowiedziałem, że da się inaczej i podpowiedziałem jak może zbudować dla siebie stronę.

Okazało się, że bardzo mu się zaproponowany przeze mnie sposób spodobał. Pamiętaj: kolega był zupełnym laikiem w temacie tworzenia stron internetowych, dlatego jeśli pomysł okazał się dla niego odpowiedni, musi być warty uwagi wszystkich osób, które nie znają nawet podstaw języka HTML (podstawowy język służący do tworzenia „pisania” stron www) i nie wiedzą jak zrobić stronę www.

Cudowny sposób na tworzenie stron www

Tworzenie Twojej strony zaczniemy od teoretycznego wstępu. Otóż będziemy chcieli uniknąć pisania kodu i projektowania grafiki naszej strony od podstaw – jedno i drugie wymaga sporej wiedzy i doświadczenia (nie mówiąc o przydatnym talencie). Dlatego musimy skorzystać z rozwiązania, które dostarczy nam:

  • gotowy kod strony
  • gotową oprawę graficzną (tzw. szablon)
  • gotowy panel do zarządzania treścią naszej strony www

Spokojnie, wykorzystanie „gotowców” nie musi koniecznie sprawić, że Twoja strona będzie identyczna jak dziesiątki innych. Ale może po kolei.

System zarządzania treścią + szablon z internetu

Najważniejszy w naszym przypadku będzie system zarządzania treścią, CMS. Za jego pomocą będziemy aktualizowali naszą stronę, ale też – po zainstalowaniu do niego szablonu graficznego – pozwoli na stworzenie strony www. Widzisz, wystarczy zainstalować na serwerze jeden z darmowych CMSów, doinstalować do niego szablon pobrany z internetu, dodać teksty (zwane artykułami lub stronami – w zależności od CMSa) i… strona gotowa.

Tak, to jest takie proste!

Szablonów znajdziesz w internecie tyle, że nie będziesz musiał tworzyć grafiki do nowa – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Sam CMS to też nie problem – każdy system zarządzania treścią jest po prostu zbiorem plików (jak strona www), które musisz umieścić na serwerze. Jak to zrobić? W każdej firmie hostingowej znajdziesz dział z pomocą z którego dowiesz się wszystkiego. Dodam tylko, że takie wysłanie plików na serwer sprowadza się do pobrania programu komputerowego (tzw. klienta FTP) i wpisania w jego konfiguracji kilku informacji. Trochę tak, jakbyś zakładał konto na Facebooku ;-).

A skąd wziąć samego CMSa? Z internetu! Poszukaj WordPressa lub Joomli – są to chyba dwa najbardziej znane CMSy, dlatego znajdziesz na ich temat najwięcej informacji, poradników i dodatków rozszerzających ich możliwości.

Artykuł z kategorii IT
Tagi artykułu: , ,

“Jak łatwo i szybko stworzyć stronę internetową?”

  1. Wiii pisze:

    wordpress jest ok, joomla wg mnie o wiele cięższa dla laików. osobiście tworzyłam stronki przez oba cmsy , ale ostatnio najlatwiejszym wydał mi się być webwave cms- darmowy kreator. nie trzeba tam nic kodować ani ściągać.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page