Jak działają lampy LED?

Tradycyjne żarówki stopniowo odchodzą do lamusa. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka przyczyn takiej sytuacji, na przykład nieekonomiczność żarówek oraz ich krótka żywotność związana z częstotliwością włączeń. Dużo większe oszczędności niż żarówki, dawały wynalezione nieco później świetlówki. Miały one jeszcze więcej zalet, między innymi bardzo długą żywotność, a także to, że nie przygasały pod wpływem zmian napięcia zasilającego, tak jak żarówki tradycyjne.

lampa ledNiestety miały one również wiele wad, chociaż większość z nich stopniowo została wyeliminowana. Jednak ich największym mankamentem było i jest to, że zawierają niezwykle toksyczną rtęć. Konstruktorzy jednak nie próżnowali i tak powstało światło LED. Jak działają lampy LED?

Lampy te to po prostu elektroniczne urządzenia półprzewodnikowe, które pod wpływem przepływającego przez nie prądu emitują światło. Światło LED ma mnóstwo zalet, przede wszystkim jest przyjemniejsze dla oka od np. świetlówek. Żarówki LED są również odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są w różnych oprawkach, dlatego łatwo zastępować nimi tradycyjne żarówki. Wprawdzie nie należą do najtańszych, ale posiadają długą żywotność i są bardzo oszczędne. Dzięki temu zainwestowane w ich zakup pieniądze szybko się zwracają.

Co ważne, zastosowanie nowoczesnej technologii zapewnia natychmiastowy zapłon i szybkie osiągnięcie pełnego światła, więc na pewno częste lub krótkotrwałe włączanie nie będzie miało wpływu na jakość oświetlenia. Zachęcająca jest również deklarowana trwałość oświetlenia (aż do dziesięciu lat) oraz pięcioletnia gwarancja przy stosowaniu w warunkach domowych. Jak widać oświetlenie LED w pełni zasługuje na zaufanie.

Bardzo wiele modeli żarówek LED znajdziemy na stronach internetowych. W sprzedaży dostępne są także moduły LED, na przykład moduł LED do reklam, do wzrostu roślin lub moduły liniowe.

Artykuł z kategorii Dom, Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page