Jak dbać o zdrowie dziecka?

Gdy nasze dziecko jest w wieku przedszkolnym, dokładnie się mu przyglądamy. Regularnie chodzimy z nim na kontrolne wizyty do lekarza. Każda, nawet najmniejsza dolegliwość nie uchodzi naszej uwadze. Jednak wraz z jego rozwojem, pójściem do szkoły podstawowej w Krakowie, coraz ciężej jest nam zwracać na wszystko uwagę. Dziecko się usamodzielnia, coraz częściej samo decyduje o sobie.


Powoduje to, że coraz mniej wiemy o jego stanie zdrowia – oczywiście, rodzice się cieszą, gdy samo potrafi o siebie zadbać, regularnie myje zęby, dba o higienę osobistą. Jednak jego zaradność oraz dobry stan zdrowia nie zwalnia nas z bacznego czuwania nad jego rozwojem. Jakie problemy ze zdrowiem rodzice mogą najszybciej zauważyć?

16070083419_8420646fb8_o

Warto dokładnie przyjrzeć się skórze dziecka – sprawdzić czy nie ma łupieżu lub wszy. Należy pamiętać, że ich występowanie nie ma związku z częstotliwością mycia głowy, mogą one zdążyć się każdemu. Szczególnie dzieciom, które mają ciągły kontakt z rówieśnikami. Należy również regularnie sprawdzać znamiona na skórze. Przyglądać się im czy się nie zmieniają, czy nie tworzą się wokół nich stany zapalne. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Dermatolog kraków dokładnie przyjrzy się skórze. Wykona odpowiednie badania oraz postawi diagnozę. Warto również pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć skórę dziecka zimą. Jest ona znacznie delikatniejsza od skóry osoby dorosłej dlatego, aby ją ochronić przed mrozem należy stosować specjalne środki. Mogą je polecić np. dermatolodzy. Poza tym, oczywiście podstawą jest odpowiednie ubranie, które ochroni dziecko przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Kolejną rzeczą, na którą rodzice powinni zwrócić uwagę jest słuch dziecka. Najważniejsze aby chronić go przed hałasem. Długie słuchanie muzyki przez słuchawki, niewątpliwie wpłynie negatywnie na jakość słuchu. Jeżeli dziecko głośno słucha telewizji, nie zawsze słyszy co do niego mówimy, musi to być dla nas sygnał alarmowy, który powinien spowodować konsultację z lekarzem.


Laryngolog Kraków określi stopień problemu oraz postara się zapobiec konsekwencją – która mogą się wiązać nawet z utratą słuchu. W przypadku dbania o słuch bardzo ważne jest odpowiednie czyszczenie uszu. Nie powinno stosować się patyczków, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Używajmy specjalnych preparatów do uszu, które dokładnie je przeczyszczą. Szczególnie narażone na problemy z uszami są dzieci, które chodzą na basen. Kąpiel w nim może skutkować powstaniem infekcji, która doprowadzi do zapalenia ucha. Jeżeli dziecko poza bólem, słabiej słyszy oraz z ucha wydostaje się wydzielina, to powinniśmy wtedy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Laryngolog dziecięcy kraków przepisze antybiotyki, które powinny rozwiązać problem.

Im dziecko jest starsze, tym trudniej jest nam je kontrolować – jednak zawsze mamy możliwość, spróbować go przekonać do wizyty u lekarza. Szczególnie ważne jest regularne przeprowadzanie badań, które szybko wykryją problemy ze zdrowiem.

Artykuł z kategorii Choroby, Usługi, Zdrowie
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page