Jak dbać o przydomowy ogród?

Każdy posiadacz przydomowego ogrodu, stale zadaje sobie pytanie dotyczące sposobów dbania o rośliny, aby ogród cieszył nas swoim widokiem, a na wiosnę był gotowy do odrodzenia. Niestety nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. Aby nasz ogród mógł być odpowiednio zadbany, należy niestety poświęcić nieco własnego czasu, pracy i funduszy, aczkolwiek nie jest z kolei aż taki wielki wydatek, aby jego udźwignięcie miało sprawiać komukolwiek straszliwe trudności. Przyjrzymy się wobec tego kwestii dbałości o przydomowe ogrody i przygotowania roślin do przezimowania, aby na wiosnę mogły o wiele łatwiej ruszyć z odradzaniem się.

Systematyczne odchwaszczanie.

Jedną z kwestii najbardziej istotnych, wpływających na żywotność naszych roślin ogrodowych, a jednocześnie na estetykę przydomowego ogrodu, jest jego systematyczne odchwaszczanie. W tym celu nie wystarczy tylko na bieżąco usuwać pojawiające się chwasty, gdyż te będą tak czy siak stale się odradzać. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą chwastobójcze środki do ochrony roślin, których umiejętne zastosowanie sprawi, iż chwasty przez długi czas nie będą się po prostu pojawiać. Jeśli zaś chodzi o przyczyny, dla których powinniśmy odchwaszczać nasze ogrody to wymienić należy przede wszystkim:

  • Estetyka – ogród zarośnięty chwastami nie jest estetyczny i nie da się tego ukryć.
  • Zdrowie roślin ogrodowych – chwasty zasłaniają glebę wokół roślin i wypełniają rabatki swoimi korzeniami. Sprawia to, iż większa część opadów atmosferycznych a także substancji odżywczych z gleby nie trafia do naszych roślin. Pozbycie się chwastów wpływa więc na zdrowie i warunki wegetacyjne naszych roślin.

W zasadzie, te dwie przyczyny powinny być przekonujące dla każdego właściciela przydomowego ogrodu, aby systematycznie przeprowadzać odchwaszczanie przy pomocy chwastobójczych środków ochrony roślin.

Przygotowanie roślin do zimy.

Osobną kwestią jest prawidłowe przygotowanie roślin do przetrwania zimy. W tym celu warto wiedzieć, które roślin, w jakim stopniu odporne są na mrozy. Te, z niższym poziomem odporności na mróz powinniśmy dodatkowo ogacić na przykład słomą. Pozostałe powinny śmiało przetrwać zimę, bez żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście przed pierwszymi przymrozkami, późną jesienią, należy obficie nawodnić cały ogród, aby rośliny mogły pobrać z gleby maksymalnie duża dawkę substancji odżywczych. Dodatkowo warto zastosować także nawóz jesienny Biopon, który będzie tutaj dodatkowym wzmocnieniem dla naszych roślin przez zimą. Generalnie rzecz ujmując, trzeba tutaj przyjąć założenie, iż każda roślina potrzebuje odpowiedniego odżywienia przed nastaniem zimy, aby dzięki temu lepiej wytrzymać morzy i zachować podstawową ilość substancji odżywczych w korzeniu i łodygach na pierwsze dni wiosny. Jednym słowem trzeba troszkę się poświęcić i zainwestować w odpowiedniej jakości nawóz jesienny, aby roślinie zapewnić możliwość prawidłowego odżywienia się pozwalającego na przetrwanie największych nawet mrozów.

Artykuł z kategorii Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: , , , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page