Inwestycja w pompę ciepła a dodatkowe koszty z tym związane.

Wymiana swojego wysłużonego kotła węglowego na nowe rozwiązanie technologiczne, jakim jest pompa ciepła, będzie niewątpliwie pociągać za sobą stosunkowo spore koszty. Trzeba tutaj jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż nie są to tylko i wyłącznie koszty wynikające z koniecznością zakupu nowej pompy. Musimy także uwzględniać dodatkowo koszty związane z koniecznością wykonania przeróbek instalacyjnych, czy też wymiany nawet całej instalacji grzewczej. Wato tutaj jednakże z góry podkreślić, iż dobrze zaplanowane inwestycje w tym zakresie, będą w przyszłości zapewniać nam optymalne działanie popy ciepła, oraz zapewnią niskie koszty ogrzewania.

Niezbędne inwestycje.

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, iż zarówno pompy ciepła i instalacje sanitarne, które trzeba będzie wykonać, będą sporo nas kosztować. Sama pompa ciepła będzie nas kosztować z reguły ok. 20-25 tys. PLN, w zależności od modelu na jaki się zdecydujemy. Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę pompy ciepła, jest oczywiście jej wydajność czy też zastosowane technologii. Możliwe jest takie zakupienie pompy ciepła na rynku wtórnym, aczkolwiek nie jest to opcją najlepszą, bowiem będzie ona już w pewnym zakresie zużyta, przez co też pierwsze koszty serwisowe pojawią się o wiele szybciej niż w przypadku nowej pompy ciepła. Również istotną kwestią będzie sama technologia pracy pompy. W przypadku pomp gruntowych będziemy mieć do czynienia z o wiele wyższymi kosztami zakupu i montażu, za to niższymi kosztami eksploatacji. W przypadku pomp ciepła powietrznych, będzie na odwrót, koszty eksploatacji będą rosnąć, zaś zakup i montaż będzie stosunkowo przystępny cenowo.

Pozostałe koszty inwestycji w pompy ciepła.

Musimy tutaj zdać sobie sprawę z faktu tego, iż sam zakup pompy ciepła nie będzie wyczerpywać wszystkich kosztów w tym przypadku. Istotne jest także to, aby nasze instalacje sanitarne w Kalwarii związane bezpośrednio z systemem grzewczym, były odpowiednio wyremontowane. Trzeba zadbać o samą instalację grzewcza oraz wodną, aby mieć pewność, iż wszystko będzie działać zgodnie z założeniami. Do tego dochodzą koszty robocizny, które w tym przypadku także mogą być dość wysokie. Wartym podkreślenia jest tutaj jednakże fakt tego, iż w wielu sytuacjach, praktycznie jedna firma może się zająć realizacją całości prac. Jest to na pewno wygodne i komfortowe. Możemy także liczyć na pewne upusty i rabaty. Każdy przedsiębiorca, woli zdecydowanie bardziej realizację kompleksowej roboty u jednego klienta, niż ciągłe przemieszczanie się z miejsca w miejsce. Są to dla niego oszczędności, więc mógłby się nimi podzielić.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż inwestycja w pompy ciepła jest jak najbardziej uzasadniona. Szczególnie z punktu widzenia ekologii, choć w pewnym sensie także z punktu widzenia naszych oszczędności. Przy optymalnym skonfigurowaniu całego systemu, może się okazać, pompa ciepła będzie bardziej oszczędna niż na przykład kocioł węglowy.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page