Ile tak naprawdę kosztuje uprawianie sportu?

W Polsce powoli powstaje i rozpowszechnia się moda na sport. Jest on wręcz koniecznością przy pracy siedzącej, jaką wykonuje coraz więcej osób. Pomaga nie tylko zachować dobrą formę fizyczną, ale i rozładować stres związany z codziennym życiem w pośpiechu. Polacy masowo zaludnili sale do ćwiczeń, siłownie, ośrodki narciarskie i wsiedli na rowery.

Wiele mówi się o prozdrowotnym działaniu sportu. Ale czy na pewno uprawianie go jest tak dobre dla zdrowia, jak się mówi? A co z kontuzjami? Leczenie urazów to jeden z realnych kosztów, jakie ponosimy podejmując treningi. Skoro mowa o kosztach, przyjrzyjmy się im z bliska. Ile tak naprawdę kosztuje uprawianie sportu? Sprawdzimy to na przykładach dwóch najprostszych i – wydawałoby się – prawie darmowych – sportów: biegania i ćwiczeń na siłowni.

joggingJogging pozornie nie kosztuje nic. Przecież nie trzeba wynajmować sali gimnastycznej, aby pobiegać. Można robić to gdziekolwiek. Jednak, żeby uniknąć urazów stóp, trzeba zaopatrzyć się w porządne buty do joggingu. Wygodne, wyprofilowane, oddychające obuwie do biegania kosztuje od 150 do 500 złotych. Kompletny strój biegacza, z termoaktywną bielizną i kurtką, to wydatek około 300 złotych, zegarek z pulsomierzem i GPS – dwa razy większy. Do tego dochodzi kupno napojów izotonicznych. Początkujących biegaczy – szczególnie tych, którzy zapominają o porządnej rozgrzewce – oraz wyczynowców czeka także kosztowne leczenie kontuzji kolan, ścięgna Achillesa, stawu skokowego, bioder i stóp. Przykładowo, cena rekonstrukcji chrząstki stawowej to ok. 5000 zł. Nawet, jeśli NFZ pokryje koszty zabiegu, rehabilitacja nie jest już darmowa.

silowniaĆwiczenia na siłowni wymagają comiesięcznych nakładów finansowych – niezbędny jest zakup karnetu (cena rzadko schodzi poniżej 100 zł). Jeśli chcemy ćwiczyć w domu, musimy liczyć się z wydatkiem od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na sprzęt. Najlepiej ćwiczyć pod okiem trenera, a za jego obecność płaci się od 60 zł/h wzwyż. Kompletny strój na siłownię, z rękawiczkami do podnoszenia ciężarów, torbą i butami pochłonie co najmniej 400 złotych. Połowę tej sumy musimy wydać na odżywki i witaminy raz na dwa miesiące. Aby ćwiczenia przyniosły skutek, należy również zmienić dietę (zależną od tego, czy chcemy wyrzeźbić ciało czy przybrać na masie). Osoba ważąca 70 kg, chcąc przybrać na masie, wyda na jedzenie zgodne z dietą ok. 800 złotych miesięcznie. Do powyższych wydatków należy doliczyć rachunki za ewentualne leczenie i rehabilitację najczęstszych urazów siłownianych: naderwań mięśni, urazów kręgoslupa, stawu barkowego, naciągnięcia oraz naderwania mięśni, ścięgien czy więzadeł. Leczenie do tanich nie należy – szczególnie w miastach takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Aby się o tym przekonać, wystarczy wpisać w okienko wyszukiwarki “ortopeda kraków” i sprawdzić cennik pierwszej z brzegu kliniki.ortopeda

Uprawianie każdego sportu wyczynowo, wiąże się z ryzykiem kontuzji. Kontuzje dotyczą także początkujących sportowców. Zdarzają się każdemu, kto choć przez dłuższą chwilę poświęcił się treningom na poważnie. Niektóre z nich są na tyle bolesne i trudne do wyleczenia, że powinno się o nich pomyśleć, zanim zacznie się trenować.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page