Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?

mieszkania krakówKraków to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Nigdy nie zasypia, zawsze jest w nim coś ciekawego do roboty. Kwitnie w nim kultura, kuszą setki barów i restauracyjek. Jak nie kochać Krakowa? Nic dziwnego, że tyle osób wybiera właśnie to miasto jako miejsce osiedlenia.

Przyjrzyjmy się sytuacji trzech osób, które są na etapie wyboru lokum w mieście Kraka. Pracownik korporacji walczy o to, aby przeniesiono go z innego miasta do placówki w Krakowie. Student przyjeżdża tu na studia i już zostaje. Turysta, rozmiłowany w Mieście Królów po uszy, marzy o tym, aby zamieszkać tu na dłużej. Wszyscy muszą uporać się z jednym problemem, który zawiera się w jednym słowie: mieszkanie.

Pracownik korporacji, który chce osiedlić się w Krakowie i kupić mieszkanie, musi liczyć się z tym, że za metr kwadratowy zapłaci od 6500 do 10000 zł. Ta pierwsza opcja dotyczy najbardziej odległych dzielnic miasta, takich jak Nowa Huta, mieszkań w wielkopłytowych blokach o standardzie PRL-owskim. Czterdziestometrowe mieszkanie w cenie 7500 zł za metr kosztować go będzie 300000 zł. Aby spłacić ratę kredytu, zapłacić czynsz i media, musi więc przygotować miesięcznie około 2000 złotych. Do tego dochodzą koszty remontu. Jeśli więc chce żyć na przeciętnej stopie, musi zarabiać grubo powyżej 3000 zł.

Absolwent liceum, który przyjeżdża na studia do Krakowa, musi uzbroić się w cierpliwość, szukając mieszkania. Wielu właścicieli nie chce, aby ich włości zamieszkiwane były przez hulaszczych studentów. Lepiej też, aby przyzwyczaił się do dzielenia z kimś pokoju, inaczej będzie musiał zapłacić za wynajem pokoju minimum 600-700 złotych. Czynsz za kawalerkę oscyluje wokół kwoty 1300-1500 złotych, w zależności od jej położenia. Zdarzają się okazje, ale żeby je znaleźć, trzeba wykazać się nie lada sprytem.

Turysta zagraniczny, chcąc wynajmować mieszkanie w Krakowie, powinien strzec się przed nieuczciwością i “sprytem” Krakusów. Niektórzy z nich potrafią windować ceny, kiedy słyszą, że mają do czynienia z obcokrajowcem. Lepiej więc wynająć mieszkanie przez agencję nieruchomości, gdzie panują jasne zasady. Może również kupić własne mieszkanie w Krakowie, a po wyjeździe z Polski – wynająć je. Pewnie zechce mieszkać w śródmieściu, w lokalu o wysokim standardzie, więc obowiązują go ceny z góry stawki.

Czy rzeczywiście mieszkanie w Krakowie jest takie superdrogie? Z jednej strony – tak. Ceny, nie tylko nieruchomości, w Katowicach czy Sopocie są o połowę niższe. Ale z drugiej – to doskonała inwestycja. Miasto ma tyle do zaoferowania, że boom na nie będzie trwał jeszcze bardzo długo. Jest jednym z najbardziej przyjaznych biznesowi miejsc świata, dlatego też łatwiej tu o dobre zarobki. Jeżeli więc stać cię na ratę kredytu, lepiej, abyś zainwestował właśnie w nieruchomość w tym mieście, niż na przykład odkładał pieniądze na konto oszczędnościowe. Nie lubisz starych, zimnych kamienic ani budownictwa z wielkiej płyty i nie marzysz o ścisłym centrum? Tym lepiej dla ciebie. Jeśli chodzi o nowe mieszkania Kraków ma bogatą ofertę poza centrum, gdzie ceny są bardziej przyjazne kupującym.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: ,

2 komentarze “Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?”

  1. Joasia pisze:

    Co do cen za mieszkania w Krakowie, to rzeczywiście przyprawiają o ból głowy i bardzo ciężko jest kupić nowe mieszkanie o jakimś w miarę sensownym metrażu przy średnich krajowych zarobkach. Jednak mnie z mężem w końcu się to udało i naprawdę szczerze polecam mieszkania przy ulicy Obozowej w Krakowie od SM Salwator. Cena w okolicy 5tys. za metr jest bardzo przystępna (jak na Kraków oczywiście). Poza tym budynek wewnątrz i na zewnątrz bardzo ładnie i porządnie wykonany, otoczenie wokół bloku również, samo mieszkanie wykonane jak trzeba (nawet mój spostrzegawczy mąż do niczego się nie przyczepił:). Także warto szukać, bo można znaleźć tańsze mieszkania, a przy tym porządne, tak jak to było w naszym przypadku. Wiem, że SM Salwator cały czas dysponuje mieszkaniami na Obozowej, więc jak ktoś szuka własnego M, to polecam się zainteresować właśnie tą ofertą firmy Salwator.

  2. Mamat pisze:

    Salwator ma wg mnie bardzo korzystne ceny, zwłaszcza jak spojrzymy na jakość prac budowlanych i wykończeniowych oraz same materiały budowlane. Ponadto firma z dużym doświadczeniem, której można zaufać i nie obawiać się, że w trakcie budowy zbankrutują. Salwator to bardzo dobry deweloper w Krakowie.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page