Figlarna elegancja – w kaloszach po mieście

kalosze

Dawniej kalosze nosili głównie rolnicy – były to dobre buty do prac polowych, zabezpieczały przed wilgocią, błotem i brudem. Dzieci biegały w nich po kałużach, żeby się nie pobrudzić. W przestrzeni miejskiej próżno było ich szukać. Dziś „gumiaki” możemy zobaczyć na nogach elegancko ubranych kobiet w centrach dużych miast. Niewątpliwe zmieniły swój status: z butów do pracy przeistoczyły się w najnowszy krzyk mody. O ile nadal są dobre na mokre, chłodne dni, to ich wygląd zależy od wzorniczych hitów danego sezonu.

Bywają gładkie, we wzorki, kolorowe albo klasyczne: ciemne (czarne, brązowe); z zamszu, gumy, a nawet ze skóry. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak uważać, by stylizacja z kaloszami nie prezentowała się kiczowato: czasem widzimy na ulicach dziewczyny wyglądające, jakby wracały z grzybobrania. Unikajmy połączeń tego rodzaju butów z obszernymi kurtkami, pikowanymi kamizelkami lub swetrami oversize. Zwykłych dżinsów też lepiej do nich nie zakładać. Co innego spodnie rurki oraz leginsy: w połączeniu z gumiakami przedstawiają się modnie, na luzie. Do czego jeszcze najlepiej nosić kalosze? Do wszelkiego rodzaju sukienek (pod warunkiem, że nie są zbyt eleganckie i wytworne), jesiennych spódniczek, bluzek opadających na ramieniu, wzorzystych koszul, a nawet krótkich spodenek.

Oko cieszą ponadto stylizacje z udziałem gumowców i skórzanych kurtek pilotek, płaszczyków i żakietów. Warto jednak pamiętać, że gumiaki, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z gumy, toteż często nie przepuszczają powietrza. Nie jest więc najlepszym pomysłem, aby spędzać cały dzień w tym obuwiu. Kalosze noszą największe gwiazdy światowego i polskiego show-biznesu. Kate Moss, Emma Watson, Lily Cole widziane były w gumiakach – to dowód, że i w Hollywood buty jesienne mają swoje pięć minut. Na polskich salonach ten typ obuwia także wydaje się być bardzo popularny: noszą je Małgorzata Socha, Agnieszka Szulim, Joanna Brodzik czy Patrycja Kazadi. Nie udało nam się przyłapać Grycanek z kaloszami na nogach, ale dziewczyny podobno nawet w domu chodzą w szpilkach, więc chyba możemy im wybaczyć niechęć do gumowców?

Artykuł z kategorii Odzież
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page