Grzejniki do instalacji pompy ciepła.

Jedną z kluczowych kwestii przy ogrzewaniu budynku pompą ciepła jest dobór właściwych grzejników. Należy tutaj podkreślić, iż grzejniki do instalacji pompy ciepła, powinny charakteryzować się możliwością efektywnego rozprowadzania ciepła nawet przy niskich temperaturach czynnika grzewczego. Są to po prostu odpowiednie grzejniki niskotemperaturowe. Jakiekolwiek próby zastosowania innych grzejników niestety skończą się fiaskiem, gdyż pompa ciepła nie będzie w stanie zagwarantować odpowiedniego poziomu temperatury czynnika grzewczego do ich prawidłowej pracy.

Czy grzejniki do instalacji pompy ciepła są kosztowne?

Z reguły, ceny tego typu grzejników są nieco wyższe niż ceny grzejników klasycznych. Niemniej jednak, nie jest to jakaś wielka, kolosalna różnica, która sprawiałaby, iż jest to po prostu nieopłacalne. Wartym podkreślenia jest jednakże fakt, iż stosując dobrze dobrane grzejniki niskotemperaturowe dla instalacji pomp ciepła z całą pewnością można będzie osiągnąć konkretne korzyści. Przede wszystkim grzejniki te o wiele sprawniej dystrybuują ciepło przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego. Pozwala to na obniżenie zapotrzebowania budynku na ciepła, a więc zmniejsza jego zużycie. Im mniej ciepła potrzebujemy do zapewnienia sobie komfortowych warunków egzystencji w domu, tym niższe koszty jego ogrzewania będziemy ponosić.

Trzeba więc pamiętać przede wszystkim o tym, aby dobrać właściwe grzejniki do instalacji pompy ciepła. W przeciwnym razie, koszt pracy t pompy ciepła może się okazać o wiele wyższy, niż przy zastosowaniu jakichkolwiek innych rozwiązań. Najlepiej będzie jednak od samego początku sprawdzić dokładnie, jaką ilość ciepła powinniśmy dostarczyć do naszego budynku, aby zagwarantować sobie wystarczająco komfortowe warunki do życia. Jeśli nasz budynek będzie wytracać zbyt dużo energii cieplnej, zastosowanie pompy ciepła może być ekonomicznie nieuzasadnione. Po prostu koszty ogrzewania nas zniszczą.

Czy są inne rozwiązania do współpracy z pompą ciepła?

Generalnie, najbardziej skutecznym, dedykowanym do współpracy z pompami ciepła rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Tego typu rozwiązanie wymaga niskich temperatur z racji kontaktu z nogami człowieka, oraz faktu że będzie to duża powierzchnia grzewcza w budynku. Jedynie ogrzewanie podłogowe, oraz odpowiednie grzejniki niskotemperaturowe będą się sprawdzać we współpracy z pompami ciepła. Inne rozwiązania po prostu nie są przystosowane do pracy z niską temperaturą czynnika grzewczego.

Podsumowanie

Ostatecznie trzeba jednak przyznać, iż ogrzewanie domów jednorodzinnych pompą ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pod warunkiem, iż w danym budynku będzie się sprawdzać. Musimy bowiem pamiętać, iż nie wszędzie będzie możliwe zastosowanie pompy ciepła. Czasami po prostu budynek jest zbyt stary, a jego zapotrzebowanie energetyczne zbyt ogromne, aby pompa ciepła sprostała jego wymaganiom.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page