Grzejnik kanałowy – zalety, montaż i zasada działania.

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań w kwestii ogrzewania naszych domów i mieszkań, jednym z ciekawszych jest ogrzewanie kanałowe. Jest to technologia, wykorzystująca standardową instalację rozprowadzania czynnika grzewczego, przy czym grzejniki montowane są w podłodze, a ruch powietrza poprzez ich wnętrze, wymuszany jest działaniem wentylatora. Wartym podkreślenia jest także fakt, iż grzejnik kanałowy zapewnia nam nieco lepszy poziom efektywności ogrzewania w stosunku do grzejnika ściennego. Przekładać się to będzie na obniżenie kosztów ogrzewania, oraz poziomu generowanych zanieczyszczeń do środowiska. Warto więc tego typu rozwiązanie mieć na względzie. Może się ono bowiem okazać bardzo korzystne w wielu przypadkach.

Jak działa grzejnik kanałowy?

Istotą działania grzejnika kanałowego jest przepływ zimnego powietrza przez jego rozgrzane czynnikiem grzewczym wnętrze. Powietrze to rozgrzewa się, a następnie jest wypychane wentylatorem do pomieszczenia. Zastosowanie w tym przypadku wentylatora będzie przyczyniać się do przyspieszenia przepływu ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Skutkiem tego pomieszczenia nagrzewać się będą szybciej, co pozwoli nam osiągnąć wyższy komfort. W standardowych grzejnikach ściennych, przepływ powietrza realizowany jest poprzez różnice temperatur. Jest to więc ruch zależy od poziomu ciepła doprowadzonego do grzejnika. Tutaj zaś, niezależnie od poziomu temperatury, powietrze będzie wypuszczane z taką samą energią. Efektywność rozwiązania okazuje się o około 15-20%, wyższa niż w przypadku grzejników ściennych. Można więc powiedzieć, iż grzejnik kanałowy będzie rozwiązaniem lepszym i skuteczniejszym. Warto więc przemyśleć możliwość zastosowania go w swoim domu. Tym bardziej, iż w większości przypadków jego montaż nie będzie stwarzać poważniejszych trudności.

Jak montowany jest grzejnik kanałowy?

Aby dokonać montażu grzejnika kanałowego, należy przede wszystkim wyciąć odpowiednie kanały w podłogach. Tym samym, aby było to możliwe, musimy mieć stosunkowo grube podłogi. Sam grzejnik kanałowy będzie mieć 100mm grubości. Pozwala nam to na jego montaż w większości przypadków nawet na drugiej kondygnacji, pod warunkiem dość grubego stropu. Do każdego grzejnika należy doprowadzić zasilanie i powrót czynnika grzewczego. Można w tym celu wykorzystać istniejącą już instalację po odpowiednich przeróbkach. Grzejniki kanałowe będą także montowane przy ścianie z oknem, toteż przerabianie przyłącza nie będzie zbyt uciążliwe.

Wartym podkreślenia jest tutaj także fakt, iż od góry grzejnika kanałowy przykryta jest kratownicą. Może ona być wykonana w różnej estetyce, przez co nie powinniśmy mieć problemów z dopasowaniem jej do wystroju wnętrz każdego z pomieszczeń. Z zewnątrz wyglądać to będzie jak zwykła rynna ściekowa. Jest on także łatwy do utrzymania w czystości, bowiem wnętrze będzie czyszczone podczas odkurzania. Dodatkowo, grzejniki kanałowe posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed zalaniem wnętrza podczas mycia podłóg.

Jednym słowem jest to bardzo dobre rozwiązanie, z którego warto korzystać. Przyczynia się do generowania oszczędności na ogrzewania, jak również ogranicza poziom zanieczyszczenia środowiska.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page