Goście przy świątecznym stole

wigilijny stolWielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To przede wszystkim czas odpoczynku i radosnego świętowania. Wigilijny wieczór jest szczególny, bowiem do stołu zasiadamy w towarzystwie naszych bliskich i przyjaciół.

Na barkach gospodarzy spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania stołu i posadzenia przy nim gości.

Usadzenie gości przy świątecznym stole

Organizując kolację wigilijną zależy nam, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Należy zatem zaplanować usadzenie gości przy stole i po ich przyjściu nakierować ich na odpowiednie miejsce. Przypadkowe zajmowanie krzeseł nie jest dobrym rozwiązanie, bowiem goście zazwyczaj mają z tym problem, a to z kolei wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie. Rozmieszczanie gości przy stole można zacząć od siebie – gospodarze powinni siedzieć na u obu szczytów stołu. Dopuszczalne jest także zajęcie przeciwnych miejsc pośrodku stołu. Priorytetem jest usadzenie najważniejszych gości wieczoru, a najczęściej są to seniorzy rodu. Najstarsza kobieta powinna zając miejsce po prawej stronie gospodarza. Po swojej prawej ręce gospodyni powinna mieć z kolei seniora lub gościa, którego chcemy w szczególny sposób docenić. Pozostali biesiadnicy powinni być posadzeni naprzemiennie. Pamiętajmy jednak, iż mężczyzna ma za zadanie obsługiwanie kobiety, która siedzi po jego prawej stronie.

Zapewnij gościom swobodę ruchu

Przy świątecznym stole spędzamy zazwyczaj sporo czasu. Delektujemy się pysznymi świątecznymi potrawami na odświętnej zastawie i kolędujemy. Gościom należy zatem zapewnić odpowiednie warunki, aby każdy czuł się przy stole swobodnie. Nie można dopuścić do ścisku krzeseł – każda osoba siedząca przy stole potrzebuje przynajmniej 60 centymetrów wolnej przestrzeni. Jeżeli w rodzinie są dzieci to postarajmy się również wygospodarować dla nich miejsce, bowiem nie wypada, aby przez całą kolację siedziały u rodziców na kolanach. Fotelik można postawić na rogu stołu, aby rodzic mógł swobodnie karmić dziecko prawą ręką.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page